MEME KANSERİ ÇEŞİTLERİ

Meme kanseri, çeşitli şekillerde seyir edebilir. Bunun sebebi tümörün bulunduğu bölge ve büyüklüğüdür. Koltuk altı lenf bezleri veya direk göğüste olabileceği gibi ilerleyen evrelerde boyun bağına kadar sıçrayabilmektedir. Bu durumda da her tümör boyu ve yerleştiği bölgeye göre farklı evreler oluşur ve bu evlerede yerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bütün bunlar göz önüne alındığında meme kanserinin farklı çeşitleri olduğu göze çarpmaktadır.
Meme Kanserinin Türleri
1. İnvazif Meme Kanseri
a. İnvazif Duktal Carsinom
b. İnvazif Lobüler Carsinom
2.İnflamatuar Meme Kanseri
3. Paget Hastalığı
1. İnvazif Meme Kanseri
En sık görülen meme kanseri türüdür. İki alt çeşidi vardır.
a. İnvazif Duktal Carsinom: Bu türde kanseli hücreler, göğüste bulunan yağ tabakalarının olduğu yerlere doğru ilerler. Evre süt kanallarında başlar. Meme kanserinin en çok görüldüğü çeşididir.
b. İnvazif Lobüler Carsinom: Göğüste bulunan salgı bezlerine yerleşen kanser hücreleri buradan başka yerlerede yayılabilir. Süt bezlerinde başlayan bu ilerlemeyi farketmek ve teşhisinin konması daha güç olabilir.
2. inflimatuar Meme Kanseri
Bu kanser türü, göğüste iltihaplanmaya yol açar ve gözle görülebilen bir iltihap görüntüsü oluşur. Kanserli hücreler göğüsteki lenf bezlerine yerleşmiştir. Damarları tıkayan bu hücreler, göğüste sertlik ve kızarıklıklara sebep olur. Belirtileri mastit adı verilen iltihaplı bir göğüs hastalığı ile hemen hemen aynı olduğu için bu hastalık meme kanseri ile karıştırılabilir. Ancak meme kanseri antibiyotiğe cevap vermez iken mastit hastalıklarında antibiyotikli tedavi uygulanır ve işe yarar. Diğer çeşit kanserlerde olduğu gibi kemoterapi ile başlayan tedavi bölgesel olarak uygulanacak olan radyoterapi ile devam eder.
3. Paget Hastalığı
Göğüs ucunda gelişen bir hastalıktır. Kaşıntılara sebep olur ve kanayabilir. Pul şeklinde deri döküntüleri oluşur. Yaralar oluşabilir. Egzama ile karıştırılmamalıdır. Tanısı zor konulan bir hastlık olup meme kanseri geçiren kadınlarda görülme olasılığı yüksektir.

DİĞER MEME KANSERİ ÇEŞİTLERİ

Tübüler meme kanseri: Diğer kanser tiplerinden farksız olup tekrar görülmez

Medüller meme kanseri: BRCA1 gen değişimi söz konusu olduğunda ortaya çıkar ve tedavisi diğer tipler gibidir.

Metaplastik meme kanseri: Meme sarkomunun değişik bir versiyonu olan bu rahatsızlık pek sık görülmez. Damarlarda ve çeşitli dokularda ( kemik ve bağ) bulunan bir kanser türüdür. Bu kanser hücrelerine sarkom adı verilir.

Müsinöz meme kanseri: Bu türde önemli olan tümörün 1 cm den küçük olmasıdır. Bu durumda lenf bezlerine yönelik ameliyata gerek yoktur. Yavaş ilerler ve tedavisi diğer kanser türleri ile aynıdır.

Adenoid kist meme kanseri: Ağır yayılan bu tür meme kanserinde, ameliyat uygulanır. Fakat sadece zarar gören doku alınır ve her ihtimale karşı zarar gören dokunun çevresi de alınabilir.