Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri, diğer kanser türlerinden farklı bir gelişim süreci göstermektedir. Memenin içinde kanserleşen bir hücre, tümörleşme aşamasına girdikten sonra oldukça uzun bir süre bu süreç devam etmektedir. Radyolojik bir incelemede ortaya çıkması için uzun bir süre gelişmiş olması gerekir.

Kadınlar, bir tümör kitlesini elle muayene ile de fark edebilir. Meme kanserinin, diğer kanser türlerine oranla bir farkı da budur. Meme kanserinin ortaya çıkardığı belirtiler, hastanın kendisi tarafından fark edilebilir. Kanserli kitle genelde serttir ve düzensiz kenarlara sahiptir. Kanserli kitlenin yüzeyi pütürlü bir görünüme sahiptir ve bu nedenle meme dokusunun içinde rahat bir şekilde hareket ettirilemez.

Bazı meme kanseri hastalarında bu belirtiler meydana gelmez ve tümör sadece mamografik bir inceleme ile tespit edilebilir. Bu nedenle meme kanseri belirtilerinden herhangi birine sahip biri hemen bir uzman hekime başvurmalıdır. Elle muayene yeterli olmayabilir.

Meme kanserinin en yaygın ve ilk belirtisi memede kitle oluşumudur. Çoğu kadın, memesinde dönem dönem sertlik hissedebilir. Bu gibi durumlarda kanser ilk akla gelen ihtimaldir. Genelde bu kitleler iyi huylu tümörler olmaktadır. Ancak yine de ihmal edilmemeli ve bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Memedeki kitlenin mahiyeti 2 farklı şekilde olabilir. Memede ele gelen kitle, içi sıvıyla dolu bir kese olabilir. Böyle bir durumda kitleye kist denilmektedir. Adet dönemlerinde kistlerin daha da büyüdüğü ve ağrılara sebep olduğu bilinmektedir. Menopoz öncesi dönemlerde sıklıkla kiste rastlanılır. Kistler meme kanseri riski belirten semptomlar değildir. Asıl dikkate alınması gerekenler solidlerdir. Solidler içi farklı bir dokuyla dolu olan oluşumlardır. Ancak bir kist ile solidi ayırt etmenin en iyi yolu ultrason ile incelemektir. Bu nedenle herhangi bir kitle fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Kist

Memede oluşan iyi huylu tümörlere kist adı verilir. Menopoz öncesi sıklıkla rastlanılan kistler, 25 yaş altı kadınlarda oldukça nadir görülmektedir. Kistlerin içindeki sıvı, iğneyle alınarak incelenir. Sıvı kanlıysa kistin cerrahi müdahale ile alınması öngörülür. Ancak kistin iğneyle boşaltılmasından sonra 1-2 ay içinde tekrar kist oluşumu meydana geliyorsa kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Solid

Solid, meme içindeki kitlede sıvı bulunmaması durumunda verilen addır. Zaten solidin kelime anlamı da katıdır. Meme kanseri için risk teşkil eden kitleler solidlerdir. Eğer genç yaştaki bir kadının memesinde solid tespit edilirse, bu çoğu zaman kansere dönmez. Ancak yaş ilerledikçe meme kanserine dönme olasılığı artar. Örneğin 40 veya daha yaşlı bir kadının memesinde solid tespit edilirse, doğrudan meme kanseri belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hemen bir mamografi ve ultrason değerlendirmesi yapılır ve kitlenin kanser olup olmadığı araştırılır. Ancak ne yazık ki bunlar kitlenin kanseri olup olmadığını anlamak için yeterli veriler ortaya koyamaz. Nihai çözüm yolu, kitleden parça alınması ve bu parçanın patolojik testlerle incelenmesidir.

Diğer Belirtiler

Meme kanserinde meydana gelen diğer belirtiler kitlelerden bağımsızdır. Bazı durumlarda kitle olmasa bile meme derisinde değişiklikler meydana gelir. Kızarıklık, kalınlaşma ve pütürlerin oluşumu bu belirtiler arasındadır. Meme başında da bazen değişikler olur. Örneğin meme başında meydana gelen yaralar ya da meme başının içeri doğru çekilmesi meme kanseri belirtisi olabilir. Ancak doğuştan meme başı içeri doğru çekikse bu durum meme kanseri belirtisi değildir. Meme başı kansere tepki verir. Bu nedenle meme başında meydana gelen akıntılar, şeklindeki değişikler ve daha farklı pek çok değişim ciddiye alınmalı ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.