Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Meme kanseri son zamanlarda kadınlarda görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Memede ele gelen herhangi bir kistin ardından akla ilk gelen ihtimallerden biri meme kanseridir. Bu şüphe ile doktora başvuran pek çok kişi bulunmaktadır. Ancak kistlerin birçok sebebi olmakla birlikte iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere farklı karakterlere sahip olabilirler. Memedeki iyi huylu kistler genellikle fibroadenom olarak adlandırılır ve meme kanseri riski taşımazlar. Kötü huylu tümörler ise kanseri beraberinde getirmektedir. Her tür kanserde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis ve tanı oldukça büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis ise evde düzenli olarak yapılan muayeneler ve doktor kontrolleri ile mümkündür. Bu risk altında olan, özellikle 20 yaşından itibaren her birey bilinçli bir şekilde kendi meme muayenesini rutin olarak yapmalı ve karşılaşılabilecek herhangi anormal bir durum anında mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Muayene zamanları adet döneminden 7 ila 10 gün sonra olmalıdır. Menopoza giren bayanlar için ise muayene için gereken zaman aralıkları ayda bir olmak üzere ayın her günü aynı zamanda yapılmalıdır. Bu şekilde davranan bireylerde erken tanı ile meme kanserinden kaynaklanan ölümlerde %30 oranında bir azalma gözlemlenmiştir.

Meme kanseri başlangıç gösterdiği andan itibaren oldukça yavaş bir büyüme gösterirler. Bu büyüme 5 ila 7 yılda bir santimetre olarak tabir edilir. Yayılımı başladığında ilk olarak lenf kanalları ile taşınır ve koltukaltında bulunan lenf bezlerine ulaşır. Ardından kan yolu ile uzak organlara doğru yayılarak metastaz gerçekleştirir. Yapılan tümörün evrelemesinin tespit edilmesi için TNM sisteminden yararlanılır. Bu sistemdeki T tümör büyüklüğünü, N yayıldığı lenf bezinin sayısını ve M metastaz halini göstermektedir.

Meme kanseri tedavisinde doktorun izleyeceği yol önemlidir. Bu tedavi sırasında doktor kadrolarında meme cerrahı ve onkologlar bulunur. Meme kanseri tedavisi genel olarak cerrahi bir müdahaledir. Tümörün büyüklüğüne göre belirlenen tedavi yolları değişiklik gösterebilmektedir. Kimi zaman tümör direk olarak cerrahi işlemle alınmakta, ardından radyoterapi uygulanması uygun görülmektedir. Ancak kimi zaman büyük ve yayılmış tümörlerde kemoterapi ile küçültme yöntemine gidilmektedir. Sonrasında küçültülen tümöre cerrahi işlem yapılarak alınır. Bazı durumlarda cerrahi işlemler sırasında memenin tamamı alınıp mastektomi yapılırken, küçük tümörlerde memenin bir dokusu alınarak lumpektomi işlemi gerçekleştirilir.

Meme kanseri, günümüzde oldukça yaygın bir hastalık olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken hastalıkların başında gelmektedir. Bu sebeple risk altındaki her bayan düzenli muayene ve kontrollerini ihmal etmemelidir.