Meme Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Meme hastalıkları, son zamanlarda bayanlar arasında en sık görülen hastalıklardır. Bazı dönemlerde, memelerde kadınları korkutan ve doktora başvurmalarına neden olan değişimler yaşanabilir. Özellikle, adet dönemine yakın zamanlarda, meme uçlarında akıntı, memelerde şişlik ve ağrı gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Hamilelik döneminde de aynı şekilde memelerde hastalık zannedilen değişimler görülebilir. Memeler, hormonlara bağlı olarak gelişen ve büyüyen organlar olduğundan, kişinin hormonal dengesini etkileyen bu gibi durumlarda değişikliklerin görülmesi normaldir. Ancak, meme kanseri gibi tehlikeli bir hastalığın var olduğu günümüzde, her değişiklik önemsenmelidir. Meme hastalıklarının en önemlisi ve tehlikelisi meme kanseridir.

Memelerde kist, miyom, hormon değişikliklerine bağlı şişme ve akıntı ile iltihap görülebilir. Bir de bunlardan ayrı olarak meme kanseri, sıklıkla görülen kadın hastalıklarıdır. Her hastalıkta görülen belirtiler aynıdır bu nedenle erken teşhis için her belirtinin önemsenmesi hekimler tarafından ısrarla yapılan uyarılardır.

Meme Hastalıklarının Belirtileri

Memelerde ağrı: Herhangi bir meme hastalığının varlığında, meme uçlarında ya da komple meme bölgesinde ağrı görülebilir. Kanser durumunda bu ağrı, koltuk altı ve boyun bölgesine kadar yayılabilir.

Şişlik ve hassasiyet: Belirli zamanlarda her bayanın yaşadığı bir durum olsa da, memelerle ilgili bir rahatsızlıkta ilk görülen belirtilerdendir.

Memelerde kızarıklık: Meme hastalıklarının belirtisi nedir dediğimizde, doktorların önemsediği belirtilerden birisi de, memelerde kızarıklık oluşmasıdır. Kızarıklık, her zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir ancak yine de dikkat edilmelidir. Memelerde akıntı: Kanser dahil çeşitli meme hastalıklarının en sık karşılaşılan belirtisidir. Akıntı, bazen şeffaf renkte olabileceği gibi, bazen de hafif kanlı şekilde olabilir.

Deride kabuklanma ile soyulma: Daha çok kist ve miyom gibi durumlarda görülen bir belirtidir ancak, meme kanseri gibi daha tehlikeli hastalıklarda da görüldüğü gözlenmiştir.

Memelerde kitle: Özellikle kanser hastalığının belirtisidir. Tabi ki her durumda kansere işaret olmayabilir ancak kesinlikle hafife alınmaması gerekmektedir. Emziren bayanlarda, süt bezleri tarafından salgılanan sütün birikip sertleşmesi sonucu kitle oluşabilir. İlaç tedavisiyle iyileştirilir. Ancak bu durum, çoğu kişide kanser belirtisi olarak da ortaya çıkmaktadır.

Memelerde renk değişikliği: Meme hastalıklarının bir diğer belirtisi olarak gözlenen bir durumdur. Hastalığa göre, bazen memelerde daha koyulaşma şeklinde renk değişikliği görülebilmektedir.

Meme Hastalıklarının Tedavisi

Ergenlik dönemini geçiren herkes, kendi kendini sürekli kontrol etmelidir. Özellikle kanser teşhisinde, bayanların bilinçli olarak kendilerini sürekli elle muayene etmeleri önemlidir. Hastalık, ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o kadar kolay olur.

Meme hastalıklarının tedavisi için öncelikle bazı test ve tahlillerle teşhis koyulur. Genelde uygulanan yöntem, kesin sonuç açısından mamografi çekimidir. Ayrıca, bir takım kan ve hormon testleriyle de, kesin teşhis koyulur ve ona göre tedaviye başlanır. Kist ve miyom gibi durumlarda öncelikle ilaç tedavisi uygulanır, duruma göre ameliyatla kitle alınır. Meme kanserinin tedavisi ise daha farklı ve uzundur. Hastalığın ilerlemişliğine ve yayılmışlığına göre, ilaçla tedavinin yanında kemoterapi ve radyoterapi gibi gelişmiş tedavi yöntemleri uygulanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.