Maş Fasulyesinin Faydaları

Ülkemizde fazla bilinmeyen maş fasulyesi genellikle Hindistan ve Doğu Asya mutfağında görülmektedir. Tadı hafif tatlı olan ve cevize benzeyen yönü olan maş fasulyesi günümüzde fasulye filizi ile popüler hale gelmektedir. Maş fasulyesinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Etkisi

LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyesinin düşmesi son derece önemlidir. Bu noktada içeriğinden dolayı kötü kolesterol seviyesini düşüren maş fasulyesi antioksidan içeriğiyle son derece faydalıdır. Bu etkenden dolayı maş fasulyesinin faydaları arasında kalp krizi ve felç gibi hastalıklardan koruması yer almaktadır. Kalbe daha düzenli kan gitmesini sağlayan maş fasulyesi kalp ritminin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Kanserle Mücadeleye Etkisi

Günümüzde kanser çeşitleri artış göstermektedir. Kanser sorununa yakalanan kişi sayısı da artmıştır. Maş fasulyesinin faydaları arasında vücutta meydana gelen DNA hasarını önlemesi yer almaktadır. Bu durum da kanserli hücrelerle mücadeleyi arttırmaktadır. Serbest radikalleri atmaya yardımcı olan maş fasulyesi hayati derecede önemli bir rol üstlenmektedir.

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara yakalanmayı zorlaştırmaktadır. Maş fasulyesinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğindeki besin değerleri sayesinde zararlı bakterilerin neden olduğu virüsler, tahriş, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara adeta bir kalkan oluşturmaktadır.

Kilo Sorunlarına Etkisi

Maş fasulyesi yüksek oranda diyet lifi ve protein içermektedir. Lif oranından dolayı tokluk hissi veren maş fasulyesinin faydaları arasında kilo verdirme etkisi yer almaktadır. Günlük olarak maş fasulyesi tüketen kişilerin daha az yemek yediği ve bu durumun da kilo kaybını kolaylaştırdığı açıklanmıştır.

Göz Sağlığına Etkisi

Maş fasulyesinin içeriğinde A vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin serbest radikallere karşı durarak göz hücrelerini onarmaktadır. Maş fasulyesinin faydaları arasında katarakt, glokom gibi göz sorunlarına fayda vermesi bulunmaktadır. Bu fasulyeyi düzenli olarak tüketmeniz durumunda ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı gözlere sahip olabilirsiniz.

Maş fasulyesinin faydaları arasında şeker dengesini kontrol etmesi, vücutta çıkan uçukları tedavi etmesi gibi etkenler bulunmaktadır. Cilt sağlığına faydası olan maş fasulyesi, aynı zamanda yaşlanma belirtilerine karşı etkilidir. Bu fazla bilinmeyen sağlık deposu gıdayı mümkün olduğunca tüketmenizde fayda vardır.