Lupus Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin bozulması ve diğer organlara saldırmasıyla oluşan bir hastalıktır. Lupus, hayati organları etkileyecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Başta cilt olmak üzere beyin, böbrek, karaciğer, kan hücreleri ve akciğerlerde, lupus hastalığı nedeniyle tutulum olabilir. Hastalığın diğer organları etkilemesi, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur.

Lupus Hastalığının Belirtileri

Deri döküntüsü: Lupus hastalığının genel belirtisi, yüz bölgesinde baş gösteren döküntülerdir. Hastalığın teşhisinin koyulmasında bu döküntüler, belirleyici rol oynamaktadır.

Eklemlerde şişlik: Eklem bölgelerinde şişme, zaman zaman ağrı ya da aşırı hassasiyet görülmesi, lupus hastalığının belirtisi olabilecek durumlardır.

İltihaplanma: Bütün iç organlarını etkileme özelliği bulunan lupus, akciğer ve kalp zarında da iltihaplanma gibi durumlara sebep olabilir. Bu da, hastaya nefes almada zorluk çektirdiği gibi, göğüs ağrısına da neden olabilir.

Kansızlık: Lupus, kansızlığa neden olabilir ancak bu noktada dikkatli olmak gerekir ki, lupusun sebep olduğu kansızlıkta, kırmızı kan hücreleri belirli bir süre içerisinde yok olmaktadır. Yani lupustaki kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin azlığından değil, yok olmasından kaynaklanmaktadır.

Ağız bölgesinde yara: Damak ve burun bölgesinde görülen ağrısız aftlar, lupus hastalığının teşhisinde etkili olan faktörlerdir.

Güneş ışığına karşı hassasiyet: Güneş ışınlarının zararlı etkileri, yüz bölgesinde görülen döküntülerin şiddetlenmesine sebep olabilir.

Psikolojik değişim: Beyin tutulması gibi bir etkisi de bulunan lupus hastalığı, hastada ani psikolojik değişimlere, hatta nöbet olarak nitelendirilen ve belirli aralıklarla ortaya çıkan sinir krizlerine sebep olabilir. Bulanık görme, aşırı kaygı ve sinirlilik hali de, lupus hastalığının habercisi olabilir.

Baş ağrısı: Lupus, tüm vücut düzenini bozabilecek, hatta kontrol altında tutulmadığında tehlikeli boyuta ulaşabilecek yapıda bir hastalıktır. Baş ağrısı, hastalığın sebep olabileceği ağrılardan sadece bir tanesidir.

Yüksek ateş: Yüksek ateş, lupus varlığında ortaya çıkan belirtilerden bir tanesidir. Ancak, her ateşlenme lupus belirtisi olmayacağından, beraberindeki belirtiler de göz önünde bulundurularak birtakım tahlil ve tetkiklerden sona teşhis koyulmaktadır.

Lupus Hastalığının Tedavisi

Her hastalığın olduğu gibi lupus hastalığının tedavisi için de, önce teşhis koyulması gerekmektedir. Hastalık, belirtileri nedeniyle bazı viral hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Ancak, yüz bölgesindeki döküntü ve ağız çevresindeki aftlar, hastalığın teşhisinde etkili faktörlerdir. Tabi tam teşhis koymak için bu faktörler yeterli değildir. Erken teşhisin tedavi açısından oldukça önem taşıdığı hastalık, bazı kan ve idrar tahlilleri sonrasında teşhis edilir. Teşhis sonrasında hemen tedaviye başlanmalıdır çünkü, kalp zarı ve akciğerde iltihaplanma varsa, hastalığın vereceği hasar da o derece ağır olur.

Hastalık eğer hafif şekilde seyrediyorsa, ilaç tedavisi ile dinlenme yeterli olacaktır. Hastanın bu süre zarfında güneş ışığından uzak durması gerekmektedir. Ancak hastalık, daha ağır belirti gösteriyorsa, kortizon tedavisi gerekmektedir. Tedavi, alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Hasta iyileşse bile, belirli aralıklarla mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir.