Lösemi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk döneminde en yaygın şekilde görülen kanser türlerinden biri olan Lösemi hastalığı her yaşta görülebilme özelliğine sahiptir. Kan ya da kemik iliği kanseri olarak tanımlanan lösemi kan hücrelerinin üretilmesi ile ilgili bir sorun olduğunda görülür. Genel olarak beyaz kan hücreleri ile lökositleri etkiler. Kan hücreleri trombositler, beyaz kan hücreleri (WBC) ve kırmızı kan hücreleri (RBC) gibi türlerden meydana gelir. Bunlar içerisinde lösemi en fazla beyaz kan hücreleri üzerinde etki gösterir. Genellikle kemik iliğinde üretilen bu hücreler vücutta kanda ve lenfte dolaşmasıyla bilinir. Özellikle lenf düğümleri ve dalakta beyaz kan hücresi sayısı fazladır.

Lösemi hastalığında erken teşhis ile hastalıktan kurtulma olasılığı yüzde seksen oranında daha fazladır. Genel olarak bu hastalık elli beş yaşının üzerindeki kişilerde de yaygın olarak görülür. Hastalığın tedavisi için önemli olan erken teşhis ve erkenden harekete geçmektir. Bu nedenle lösemi belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak önem taşır.

Lösemi Hastalığı Belirtileri

Lösemi hastalığının belirtileri akut ve kronik türlerinde farklı şekillerde ortaya çıkar. Kronik lösemi yavaş ve sessiz bir şekilde ilerlediğinden dolayı bu türün belirtisi çok fazla yoktur. Akut lösemide ise belirtiler belirgin şekilde ortaya çıkar. Bu belirtiler şu şekildedir: aşırı kilo kaybı, iştah azalması, özellikle bacak ve bel bölgelerinde daha çok görülen eklem ağrıları, lenf bezlerinin şişmesinden dolayı nefes almada güçlük, testislerin şişmesi, gözlerde ağrı ve bulanık görme gibi görme problemleri, midede ya da göğüs içindeki düğümlerde tıkanma şeklindedir. Bunların yanı sıra gece terlemeleri, uzun süre düşmeyen ateş, karaciğer ve dalağın şişmesinden dolayı karın bölgesinde şişlik, nöbet, kusma, denge kaybı, halsizlik, çocuklarda antibiyotik ve buna benzer ilaçların kullanımına karşın bir türlü geçmeyen enfeksiyonlar da kösemi belirtileri arasında yer alır.

Lösemi Neden Olur?

Lösemi hastalığının nedenleri henüz tam olarak bilinmese de bazı durumlar hastalığın tetikçisi olarak kabul edilir. Çocuklarda daha çok genetik faktörler ile alakalı olan bu hastalık yetişkinlerde ise çevresel faktörler nedeniyle meydana gelir. Radyasyon, benzen vb. bazı kimyasallar, bazı kanser ilaçları, kemoterapi tedavisi, kan hastalıkları, D vitamini eksikliği, raşitizm, genetik sorunlar, down sendromu ve mutasyon, sigara kullanmak, ailede ortaya çıkan kanser ve tümör lösemi için risk faktörlerini meydana getirir.

Lösemi Tedavisi

Kronik ve akut lösemi için çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Tedavide ilk amaç hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtileri kontrol altına almaktır. Hastalığa yönelik nasıl bir tedavinin uygulanacağı hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Buna bağlı olarak tedavi sürecinde kemoterapi, kan nakli, radyoterapi gibi yöntemler tercih edilir. Bu tedaviler ayrı ayrı uygulanabileceği gibi birlikte de yapılabilir. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi uygulanırken buna ek olarak yan etkilerine yönelik tedavi de yapılır.