Limonun Faydaları Nelerdir?

Sarı rengi ve ekşi lezzetiyle limon meyvesi ; sofralarımızı süsleyen salataların tadı, en çok tercih edilen içeceklerden limonatanın ana maddesidir. Limon, ekşi tadını bünyesinde %6 oranda bulunan sitrik asitten alır. Tam bir C vitamini deposu olan limonun faydaları bu makalemizde maddeler halinde sıralanmıştır :

HASTALIKLARA KARŞI LİMON GÜCÜ

⊙ Limonun içindeki sitrik asit, enfeksiyonlarla savaşmada vücuda yardımcı olur.

⊙ Limonun ana maddelerinden olan C vitamini, vücut direncini artırır, yaraları onarır . Ancak limondaki C vitamininin tamamını alabilmek için, bıçak türü demir içeren malzemelerle kesmemek gerekir. Bıçaktaki demir, limondaki C vitaminini büyük ölçüde emer. Son dönemde piyasada çoğalan seramik bıçaklar, bu konuda iyi bir çözümdür. Ayrıca aşağıdaki gibi bir limon sıkacağı da kullanabilirsiniz.

⊙ Soğuk algınlığı ve bademcik şişmesi şikayetlerinde limon oldukça rahatlatıcı etkiler gösterir . Boğazı limon suyuyla gargara yapmak bademcikleri rahatlatır . Ayrıca bal ile karıştırılıp yenilmesi de boğazlar için şifalıdır.

⊙ Limon, içeriğindeki potasyum ile tansiyon düşürücü etkiye sahip olduğu için; yüksek tansiyon hastaları için iyidir. Fakat tansiyon düşüklüğü sorunu olan kimseler, çok fazla limon kullanmaktan kaçınmalıdır.

⊙ Limondaki potasyum, kötü kolesterolü de düşürdüğü için kalp ve damar dostudur.

⊙ Limon antikanserojen özelliğiyle prostat ,göğüs ve kolon kanserlerinde ; kanser hücrelerinin gelişimini önler.

⊙Ağza sıkılacak bir iki damla limon, nefesteki kötü kokuyu bastırır. Diş iltihabını durdurur ve ağız için bir dezenfektan görevi görür. Ağız yaralarını ilk başta yaksa da mikrobunu kırarak daha çabuk iyileşmesini sağlar.

⊙ Limonu doğal maden sodasıyla karıştırıp kullanmak hazımsızlık şikayetlerine iyi gelir. Aynı zamanda kanı da temizleyen bu karışıma tuz, soğuk su ve arzuya göre bal da karıştırılabilir.

⊙ Sabahları aç karnına içilecek limonlu ılık su, yağ yakımına ve zayıflamaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu alışkanlık, karaciğerin de temizlenmesine yardımcı olur.

STRES VE DEPRESYONA KARŞI LİMON

⊙ Stresli yapıya sahip kimseler için, içeriğindeki C vitamini ile sakinleşme sağlar. Depresyonun etkilerini azaltıcı özelliğiyle bilinen limon, zihinsel yorgunluğu da alır.

CİLT PROBLEMLERİ İÇİN LİMON

⊙ Limon cilt için de oldukça faydalıdır. Cilde sürüldüğünde cildi parlatır fakat tahriş olmuş yüzeylerde yanma ve kızarma yapabilir. Sivilcelere ve aknelere uygulanan limon suyu, bunları kurutacaktır.

⊙ Kuru ciltler için limonun gliserin ile uygulanması çok yararlıdır.

⊙ Ciltteki alerjik kaşıntılara limon suyu sürmek iyi gelir .

⊙ Yaşlılık sebebiyle oluşan kırışıklıklarda limon oldukça etkilidir. Fakat bu etki daha çok limondan elde edilen yağda bulunur .

⊙ Limon suyu ve bal karışımı ile yapılacak maske cilt problemlerinde oldukça faydalıdır.

LİMONLA İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

Limonun faydaları bunlarla da bitmiyor. Günden güne yeni kullanım alanları keşfedilen limonun birkaç ilginç faydasını sizler için hazırladık.

⊙ Arı sokması ve böcek ısırması durumlarında o bölgeye limon sıkmak acıyı azaltacaktır.

⊙Çocuklarını emzirmeye bırakmayı düşünen anneler, bir limonu yarıdan kesip içlerini biraz oyarak, göğüs uçlarına bağlarlarsa süt kolayca kesilir .

⊙ Saç rengini açmak isteyenler bunun için limon kullanabilirler. Ayrıca saç derisine sürülecek limon suyu , saçların dökülmesine ve saçta kepek oluşmasına engel olacaktır.

⊙ Limon mide bulantısını hafiflettiği için hamilelerin de gözbebeği bir meyvedir.

⊙ Pilavı pişirirken içine sıkacağınız bir iki damla limon, parlak beyaz bir pilav elde etmenizi sağlar.