KUŞ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Sağlık sorunları sadece insanları değil aynı zamanda insanlar ile birlikte aynı dünyayı paylaşan hayvan dostlarımız arasında da görülmekte ve kendilerine bakmakta dahi yetersiz olabildikleri bu anlarda insanlara en ihtiyaç olunan zamandır. Özellikle kuşlar birçok insanın hem hobi olarak hem de evde seslilik olması açısından bakıp beslediği hayvanlar olup güvercin ve muhabbet kuşu da özel türleridir. Evde ya da dışarıda kafes içerisinde bu özel hayvanlarda kimi zaman çeşitli hastalıklara rastlanılmaktadır. Bazı durumlarda kafes içerisinde birinin hastalığının bir diğer hayvana geçmesi ile de bu hastalıklar kuşlar arasında yayılmakta olup güvercin hastalığı da sık görülen kuş hastalıklarındandır.

KUŞ HASTALIKLARI NELERDİR?

Kuş dostlarımız arasında görülen ve özellikle de güvercinler gibi çoklu yaşam ortamına sahibi olan kuş türlerinde sıklıkla görülen bu hastalıklar minik dostlarımızın hayatını kimi zaman ciddi derecede etkilemektedir. Kuşlarda ve bazı kuş türlerinden görülen kuş hastalıkları şu şekildedir:

Sıklıkla görülen hastalıklardan biri olarak gaga ve tüy hastalığı PBFD,

Bir başka bulaşıcı hastalık olan mantar,

Yanlış yem kullanımı ve beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan sindirim bozukluğu,

Nefes alma güçlüğü ve solunum yolu hastalıkları,

Kuruma,

Özellikle kuşlar arsında asıklıkla görülen ve ciddi bir hastalık olan çiçek hastalığı,

Ayalarda şişme,

Mikrobik olan ve olmayan ishal gibi çeşitli hastalıklar kuşları ve türlerini tehdit etmektedir.

Kuş Hastalıkları Belirtileri

Kuşlarda görülen ciddi hastalıklar bazı zamanlarda aynı ortamın paylaşılmasına bağlı olarak diğer canlılara da yayılmakta ve ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu sebeple hastalıklı kuşun önceden belirlenip hem özel muamele hem de diğer canlılara yayılmaması için özen gösterilmelidir. Bu bakımdan kuş hastalıkları belirtileritespit için önemli olup genellikle:

PBFD hastalığında gaganın ve tüylerin şekil bozukluğuna sahip olması ve az miktarda çıkması,

Kuşlarda devamlı kaşıntı hali,

Karnın altındaki damarlarda yeşillenme ve kızarıklık görülmesi,

Nefes alma zorluğu çeker bir görünüme sahip olması,

Çiçek hastalığında göz ve çevresinde olmakla birlikte özellikle ayaklarda hastalığın izleri görülmektedir.
Ayrıca çiçek hastalığı oldukça bulaşıcı olduğundan en erken teşhiste hayvanı ayrı bir ortama almak tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra diğer hastalıklarda ise ateşlenme ve ayaklarda şişlik, iştahsız olma, fiziksel yaralar ve sesli solunum gibi çeşitli belirtiler de görülmesi mümkündür.

Kuş Hastalıkları Tedavisi

Bulaşıcı olan ve olmayan hastalıkların hemen hemen her biri küçük canlılar için oldukça tehlikeli olmakla birlikte bu hastalıkların tedavisinde farklı yöntemler ve uygulamalar yapılmaktadır. Bu açıdan kuş hastalıkları tedavisi yöntemlerini şu şekilde saymak mümkündür:

Şampuan kullanımı,

Farklı hastalıklara yönelik veteriner tavsiyesi ile temin edilecek ilaçlar,

Kafesin dezenfekte edilmesi ve kuşu dinlendirme,

Gözden ve ağızdan verilen damlalar tedavi yöntemleridir.