Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında alerjik deri döküntüsü olarak da bilinen kurdeşen hastalığının diğer bir ismi ve tıp alanında kullanılan şekli ürtiker hastalığıdır. Şiddetli kaşınma ve kızarıklık ile kendini gösteren kurdeşen hastalığını deri dökmek olarak da ifade edilir. Nedenlerine ve oluşma şekline göre çeşitleri vardır.

En genel anlamıyla alerjik deri döküntüsü olarak tanımlanabilen Ürtikerhastalığıözellikle küçük yaştaki çocuklarıetkilemektedir. Ürtiker hastalığının en ciddi rahatsızlığı alerjik kaşıntısıdır. Temelde akut ve kronik şeklinde ikiye ayrılmış olan hastalığın nedenlerine bağlı olarak değişen türleri vardır.

Hastalığın ortaya çıkışında bazen kişinin alerjik bünyesi rol oynarken bazen de dıştan oluşan etkenler söz konusudur. Akut ürtikerin nedenleri arasında alerji olasılığı yüksek olan kedi, köpek, kuş gibi evcil havyanlar, kullanılan ilaçlar ve tüketilen deniz ürünleridir. Kronik ürtikerde ise daha çok korunmasız bir şekilde maruz kalınan güneş ışıkları, aşırı sıcak gibi cildi etkileyen alerjiler söz konusudur.

Kurdeşen hastalığınınnet olarak bir tedavisi olmamakla birlikte hastanın şikâyetleriniazaltmak için genellikle kaşıntı üzerine yoğunlaştırılmış bir tedavi programı uygulanır. Hayati riski olmayan kurdeşen hastalığı çok yaygın bir şekilde görülmesinden dolayı çeşitli tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir.

Kurdeşen Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kurdeşene neden olabilecek çok sayıda etken vardır. Bunlar;

Soğuk hava,

Gereğinden fazla maruz kalınan güneş ışınları,

Yaşanılan stres,

Başka hastalıklar için kullanılan çeşitli ilaçların yan etkileri,

Egzama, sedef gibi dermatolojik hastalıkların önceden geçirilmiş olması.

Böcek sokmasını

Hamilelik süreci

Kişisel temizlik ve hijyene çok fazla önem verilmemesi,

Alışverişlerde kullandığımız para

Bitki, çiçek ve polenlere maruz kalma

Kimyevi madde içeren ve fermente edilmiş besinler, hastalığı tetikleyen en genel nedenlerdir.
Bu nedenlerden kolayca etkilenen alerjik bünye de hastalığın nedenlerinden biri olarak kabul edilebilir. Bunun dışındaki nedenler hastalığın çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir.

Kurdeşen Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Deri dökülmesi şeklinde cereyan eden kurdeşen hastalığının belirtileri sıradan belirtilere sahiptir. Bundan dolayı birçok hastalıkla karıştırılabilmektedir. Deri üzerinde belirli bölgelerde ya da vücudun genelindekaşıntı yoluyla oluşan kızarıklık şeklinde görülür. Bu iki belirti, kurdeşenin hastalığının en temel belirtilerindendir. Bunun haricinde kaşıntı olan bölgede kızarıklık ve kabarıklık görülebilir. Kızaran yerler hastalığın ilerleyen safhalarında deri döküntüsü şeklinde görülebilr.

Kurdeşen hastalığı, alerjiyle yakın ilişkili olduğu için gözlerde kızarma, yaşarma gibi alerjik belirtiler de görülebilir. Vücudun kızaran bölgelerinde şişlikler oluşabilir.

Ana ve sıradan belirtilerin haricinde baş dönmesi, boğazda hırıltı, nefes alırken güçlük çekme, dilin ve dudakların şişmesigibi belirtiler görülürse, hastalık daha ciddi bir boyuta gelmiştir. Bu durumda vakit geçirmeden hekime başvurulmalıdır.

Kurdeşen Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Hastalığın tam olarak ne nedenden kaynaklandığını ve nasıl bir tedavi uygulanacağını belirleyebilecek tek kişi, konunun uzmanlığını almış, dermatoloji (deri ve zührevi hastalıkları) doktorudur. Bu ve benzeri durumlarda asla kulaktan dolma bilgilerle bireysel olarak vücuda bir tedavi uygulaması yapılmamalı, muhakkak surette dermatoloğa başvurmak gerekmektedir, aksi takdirde böyle yapılırsa; neden olunacak hasarın boyutu farkında olmadan büyütülebilmektedir.

Bu nedenle yapılması gereken en temel şey, doktor tarafından uygulanacak bir takım alerjik testlerdir.

Kurdeşen Hastalığının Tedavisi

Alerjik bir hastalık olan Kurdeşen hastalığının tedavisinin pek çok çeşidi olduğundan, tedavi aşamaları da doğal olarak birbirinden farklı olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinin geneli için söylenecek tedavi yöntemlerinin başında iğne kullanma, tablet ilaç kullanma veya merhem kullanmadır. Hastalığın gidişatına ve derecesine göre doktorun önerdiği ilaçların, muhakkak surette istenilen sürede kullanılması hastalığı bastırabilmekte ve bazı durumlarda hastaslık ileri seviyede değilse tamamen de geçirebilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.