Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani bir şekilde ortaya çıkan ve bazen fazla miktarda, bazen de birkaç damla şeklinde ortaya çıkan kulak kanamalarının neyi işaret ettiğini bilmek son derece önemlidir. Bu nedenle de kulak kanaması nedenlerini ve belirtilerini inceleyeceğimiz bu yazımızı dikkatle takip edebilirsiniz. Hangi hastalığın habercisi olabileceğini ve tedavisinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, sizlere bu soruların yanıtlarını hemen vermek istiyoruz. Kulak kanamasının etkenlerini ve iyileşme sürecini merak edenlerin, yazımızda aradıklarını bulacaklarını belirtebiliriz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak nelere dikkat etmeniz gerektiğinin yanıtını alabilirsiniz.

Kulak kanaması belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Kulak zarında meydana gelen zedelenmeler ve yırtılmalar neticesinde ve iltihaplanması halinde kulak kanamaları görülmektedir. Eğer zarın hasar görmesi neticesinde kanamalar meydana geliyorsa, hemen ardından ağrı ve işitme kayıpları da yaşanacaktır. İltihaptan olması halinde ise yine baskı hissinin görülebileceğini unutmamak gerekmektedir. Bazen çok şiddetli ağrı hissi geldiğinde orta kulak iltihabı ilk olarak akıllara gelecektir. Bununla birlikte üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların da kulak kanamasına neden olduğu görülecektir. Bunu takip edecek olan çınlamaların da yaşanabileceğini unutmamak gerekmektedir. Çınlama halinde doktorların farklı tedavi yöntemlerini uygulayabilecekleri de görülecektir. Bu gibi nedenlerden dolayı mutlaka uzman bir doktordan görüş alınması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Kulak zarı neden yırtılır?

Kulağın içerisine bilinçsiz bir şekilde sokulan kulak çöplerinin zarı zedeleyebileceğini unutmamak gerekmektedir. Aynı zamanda kulak zarını tahriş edecek şekilde kaşımak da bu kanamaları beraberinde getirecektir. Bir süre kirin birikmesiyle birlikte kulak zarının baskı görmesi, kiri dışarı atmak amacıyla kanaması halinde görülecektir.

Kulak kanaması durumundan nasıl tedavi yapılır?

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ilk olarak endişeye kapılmamalısınız. Kulağınızı temiz bir sargı bezi ile silebilirsiniz. Kanamanın çok olması halinde ise kulağın bezle sarılabileceğini söyleyebiliriz. Kulağından kan gelen kişi bayılıyorsa eğer kulağının üzerine yatırılmalıdır. Kendinde olması halinde ise sırt üstü yatırılacaktır.

Bu müdahalelerin ardından en yakın uzman doktora görünmek gerekmektedir. Her ihtimale karşı tıbbi yardım almanın faydalı olacağını unutmamalısınız. Şikayetleriniz hafif olsa dahi bu konuda ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Hastanın kulak kanaması neticesinde yaşadığı zorlukları atlatana dek dinlendirilmesi gerekmektedir. Rahatsızlığın tamamen sağlıklı bir hale dönmesini bekleyene dek sessiz bir ortamda kalması gerekmektedir. Çınlamanın olması halinde de yine bunlara dikkat edilmelidir. Aynı zamanda acının şiddetine göre doktora bildirilmesi gereken ayrıntılar da olacaktır. Nedenini öğrenmek ve hemen tedavisine başlamak için bu adımları atmanız gerekecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.