Kulak İçi Kaşınmasının Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içi kaşınması, huzursuzluk verici bir şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir ve tedavisi de değişik şekillerde yapılır. Kulak içi kaşınması, çocuklarda, gençlerde ve yaşlılarda olmak üzere, her yaştan insanda görülebilmektedir. Herkeste görülen bir hastalık olmasına rağmen, sebepleri birbirinden farklı olabilir.

Kulak İçi Kaşınmasının Nedenleri

İltihaplanmalar: Kulak içi kaşınmasının temel nedeni enfeksiyonlardır. Kulak içi kaşıntısı, kulakta bir enfeksiyon oluştuğuna işaret ediyor olabilir. özellikle yüzücülerde görülen dış kulak enfeksiyonu, kaşıntıların en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

Alerji: Çeşitli alerjik hastalıklar, kulakta kaşıntıya yol açabilmektedir. Egzamadan uyuza kadar birçok deri hastalığı, kulak kaşıntısının nedenleri arasında bulunmaktadır.

Böcek Sokması: Bazı durumlarda böcek ısırmaları, kulakta yaralanma ve enfeksiyona sebep olabilir. İyileşme sürecinde ise ağrı, yerini kaşıntıya bırakır.

Aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalma: Aşırı sıcak ve soğuk, kişinin bünyesini çeşitli yönlerden etkileyeceği gibi, kulak hastalıkları oluşumuna, dolayısıyla kaşıntıya sebep olabilir.

Stres: Psikolojik dalgalanmalar ve stres, birçok hastalığın altına yatan temel sebep olduğu gibi, kulak kaşıntısının nedeni de olabilir.

Sürekli kullanılan ilaçlar: Bazı durumlarda, değişik hastalıklardan dolayı devamlı kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak kulakta kaşıntı oluşabilir.

Kulak İçi Kaşıntısının Belirtileri

Kulak içi kaşıntısı, daha çok herhangi bir kulak rahatsızlığının iyileşme sürecinde görülmektedir. Kaşıntı, kişinin kulağı yaralamasından dolayı, şişme, akıntı, kızarıklık ve tıkanıklık gibi belirtilere de sebep olabilir.

Kulak İçi Kaşıntısının Tedavisi

Kulak içi kaşıntının tedavi edilebilmesi için öncelikle alanında uzman bir hekim, gereken muayene ve tetkikleri yapar. Sonrasında, tedaviye başlar. Öncelikle, ilaç tedavisi uygulanır. Günümüzde, birbirinden farklı kozmetik ilaçların kullanılmasına bağlı alerjik hastalıklar oluşabilir bu da kulak kaşıntısına neden olur. Gereken ilaçlarla, kaşıntı giderilmeye çalışılır. Kulak içinin yıkanması, kaşıntının tedavisi için uygulanan yöntemlerdendir. Ancak, kulağın bireysel olarak değil,tıbbi yöntemlerle yıkanması uygun olacaktır. Enfeksiyonlar için, antibiyotik ilaçlar verilir, iltihap kurutularak ağrı ve kaşıntı ortadan kaldırılır. Zeytinyağı ve çeşitli bitkisel yağlar da, kulak kaşıntısının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kulak kaşıntısının tedavisi kadar, kaşıntıyı önlemek de önemlidir. Banyodayken, kulağa su kaçmaması açısından kulakların tıkaçla tıkanması, yüzerken özel şapka kullanmak ve gürültülü ortamlardan uzak durmak, kulak kaşıntısı ile diğer kulak hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyecektir. Ayrıca, çağın hastalıklarının sebeplerinden birisi olan stresten de mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Kulak kaşıntısı, basit gibi görünse de çok ciddi bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle müdahale, başka hastalıklara sebebiyet verilmemesi amacıyla profesyonelce yapılmalıdır.