Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudu o kadar mükemmel bir şekilde ve dengeli yaratılmıştır. Mükemmel bir sistemler bütünlüğünü barındırır. Kişi, vücuduna ve sağlığına dikkat etmezse hastalıklar baş gösterebilir ve insanın neresinde ağrı oluşursa bütün canı o bölgede bulunur. Kulak, dış dünya ile iletişimimizi sağlayan beş duyu organımızdan biridir. Sesleri duymamızı ve vücut dengemizin sağlanmasını sağlar. Kulakla ilgili hastalıklarda kulağın bu işlevleri bozulur. Kulak ağrısı, normal basit bir ağrı olarak görülmesine rağmen tedavi edilmediğinde çok ciddi bir şekilde vücutta tahribata yol açabilir. Daha çok dış kulak ile orta kulak hastalıkları görülmektedir.

İnsan vücudunun denge mekanizmalarından birisi olan kulak hastalıklarının belirtileri şunlardır:

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Pozisyona bağlı baş dönmesi

Denge ile ilgili sinyalleri beyne ulaştıran sinirin iltihaplanması

Kronik orta kulak iltihapları

İç kulaktaki tümör yapılı hastalıklar

İç kulaktaki sıvıların dengesinin bozulması)

Menenjit gibi ateşli hastalıkların iç kulağı etkilemesi
Dış kulak kanalının tahriş olması ve iltihaplanması, dış kulak iltihabıdır.

Dış kulak kanalının kaşınması

Kulakta ağrı

Kulakta akıntı

Kulakta tıkanıklık gibi belirtileri vardır.

Dış kulak iltihabına yol açan etmenlere bakalım

Kirli ve mikroplu sularda yüzmek

Kulak içine yabancı cisim girmesi

Alerji

Kulağın yıkanması

Dış kulak iltihabı için doktora müracaat edildiğinde kulak içi damla, ağrı kesici ve iltihabı giderici antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kulak hastalıklarından bir diğeri de orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde olur:

Akut Orta Kulak İltihabı

Üst solunum yolları enfeksiyonunun orta kulağa doğru ilerlemesi sonucu orta kulak iltihabı akut olarak gelişir. Genel olarak hastalık belirtilerinin yanında kulak ağrısı ve bir de işitmede azalma görülür.Uygun bir tedavi yöntemiyle tamamen iyileşebilen bu hastalık, iyi tedavi edilmediğinde veya çok şiddetli bir enfeksiyonun varlığında kulak zarındaki delik, kalıcı hale gelebilir.

Kronik Orta Kulak İltihabı

Kulak zarında delinmeye bağlı olarak iltihaplı kulak akıntısı ile ortaya çıkan karakteristikrahatsızlıklar yıllarca sürebilir ve vücut ilaca karşı bağışıklık kazanacağından ilaç tedavilerine direnç gösterirler. Hastalığın derecesi ilerleyerek orta kulağın tamamına, kafatası kemiklerine, boyuna, beyne ve yüz siniri gibi önemli sinirlere doğru yayılım gösterebilir. Böyle bir durumda olan hastada yüz felci, menenjit ve beyin apseleri gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Kronik kulak rahatsızlığının kesin tedavisi cerrahi operasyondur. Yapılanoperasyonla iltihaplı bölgeler temizlenir ve kulak zarındaki delik bir yama ile kapatılır.

Kulak içinde biriken pisliği temizlemek için özellikle pamuklu çubuklarla veya küçük nesneler kullanmak, kulak yolu derisini tahriş edip tahrip edebilir. Bu tahriş oluşan dokuya mikroplar kolaylıkla yerleşerek hastalık oluşur.Bunun haricinde bazen de orta kulak rahatsızlığı veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonu sırasında da olabilir.

Vücudun denge mekanizması olan kulakla ilgili çok çeşitli hastalıklar vardır. Bunlara madde madde genel hatlarıyla bakarsak;

Vertigo (Baş Dönmesi)

Öncelikle vertigonun ne olduğunu tanımlamak gerekir. En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulakta denge sisteminde ortaya çıkan bir problemdir. Bu şekilde ifade edilmekle birlikte her baş dönmesi de vertigoolarak ifade edilemez.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide asıl önemli olan,problemin kaynağına ulaşabilmektir. Vertigoyailaç tedavisi; ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda operasyon yapılabilir. Vertigonun nedeni tümör ise operayon şarttır.Hastalığa bağlı vertigo oluşumu için doktor tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemi düzenli istirahat ve ilaç tedavisidir.

Bunların yanında kafeinli içecekler (çay, kahve, gazlı içecekler), sigara, alkol, tuz tüketimi ile stres vb.hastalığı tetikleyici faktörlerin, hastanın yaşamından mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Denge egzersizleri yapmak, vertigo teşhisi konulan hastalar için etkili bir yöntemdir.