Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulakta dayanılmayacak seviyeye gelen çınlama ve ağrılar için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Sürekli hale gelmesi, birkaç gün içerisinde hafiflememesi ve tamamen geçmemesi ve akıntı gibi durumların görülmesi halinde hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir. Ancak ilk süreçte kendi kendine iyileşebilen ve nedenlerine göre de farklı sürelerde normale dönen kulaklarda ağrıları geçirecek ve hafifletecek olan bazı etkenler bulunmaktadır. İşte şimdi sizlere kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak bu aşamaları aktarmaya çalışacağız.

Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısının dış veya orta kulak iltihabı, soğuk algınlığı, sinüzit veya diş ve çene problemlerinden oluşma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda nasıl bir tedavi yöntemini evde basit yöntemlerle uygulayacağınızı bilmek için öncelikle nedenlerini öğrenmeniz gerekecektir.

Kulak ağrısına neler iyi gelir?

Uzmanların da tavsiyeleri arasında bulunan çiğneme ve yutma refleksinin devreye girmesi ve egzersizlerin yapılması, kulak ağrılarına iyi gelmektedir. Bununla birlikte fön ya da ütü ile ısıtacağınız havlu ile sıcak bir kompres yapmanız da etkili olacaktır. Sigara ve dumanından uzak durmak, rüzgarlı havalarda kapalı alanlarda kalmak ve kaşımak için sert cisimleri, bilinçsizce kullanmamak da tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Temizlemek için daha çok zeytinyağını birkaç damla kullanmanız önerilmektedir. Bununla birlikte suyu da bolca tüketmeli ve ağrıların hafiflemesini sağlamalısınız.

Kulak ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir?

l Soğan suyu kürü:
Rendeleyeceğiniz soğanın suyunu ısıttıktan sonra birkaç damla kulağınıza damlatın. Böylece kısa sürede antiseptik özelliğinin faydasını görebilirsiniz.

l Zencefil Suyu Kürü:
Yine kulak enfeksiyonları ve ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisi olarak sizleri zencefil suyu kürü ile tanıştırmak istiyoruz. Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan bu yöntemi uygulamak için zencefil suyundan kulağınıza birkaç damla damlatmanız yeterli olacaktır.

l Nane Suyu ve Yağı:
Naneyi dilerseniz kaynatarak, dilerseniz de yağını kullanarak kulaklarınızdaki ağrıların tedavisinde ön plana çıkarabilirsiniz. Kulak ağrısı yaşayan kişilerin uygulayabileceği bitkisel tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

l Sarımsak ve Susam Yağı:
Bu iki malzemeyi karıştırarak ve ısıtarak elde edeceğiniz sıvıyı kulağınıza birkaç damla damlatmanız halinde muhteşem bir şekilde etkisini görebilirsiniz. Enfeksiyonlardan kaynaklı olan ağrılara karşı iyi geleceğini de böylece görmüş olacaksınız.

l Fesleğen Suyu:
Kulak ağrılarında yaygınlıkla kullanılmaktadır. Birkaç fesleğen yaprağının suyunu çıkardıktan sonra kulağınıza damlatmanız yeterli olacaktır.

Bu yöntemleri uygulamadan önce alerji testi yapmayı ihmal etmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Böylece içiniz rahat bir şekilde ve pratik yöntemlerle kulak ağrılarına son verebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.