Kronik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklar, kişinin hayatından hemen gitmeyen, ilaç tedavisi ile kontrol alınmaya çalışılan hastalık türleridir. Örnek vererek açıklamak gerekirse bilinen kronik hastalıklardan bazıları astım, diyabet, koah, epilepsi, migrendir. Kronik hastalıklar en çok bu isimlerle anılıyor. Nadir olan kronik hastalıklara göz atacak olursak…

Klamidya

Her iki cinsiyette de en yaygın ve iyileştirilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmasına rağmen, klamidya genellikle semptomatiktir ve tedavi edilmez. Chlamydia, Chlamydia trachomatis’in neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyon çeşitli cinsel temastan genital yoldan yayılabilir.

Klamidya belirtileri

Klamidya sessiz bir durum olarak kabul edilir, çünkü enfekte olanların çoğu hiçbir belirti yaşamaz. Belirtileri yaşayan insanlar, yapılan araştırmalara göre enfekte bir ortakla seks yaptıktan birkaç hafta sonra belirtilerin ortaya çıktığını söylüyorlar.

Kadınlarda belirtiler şunlardır:

1. Vajinal akıntı

2. İdrar yaparken yanma veya ağrı

3. Alt karın ağrısı

4. Bulantı

5. Ateş

6. İlişki sırasında ağrı

7. Dönemler arasında kanama

Erkeklerde belirtiler şunlardır:

1. Penis deşarj

2. İdrar yaparken yanma veya ağrı

3. Penisin açılmasında yanma veya kaşıntı

4. Testis ağrısı

5. Testislerin şişmesi (bu nadir olmasına rağmen)

Bu kronik hastalığın tedavisinde, doktorlara göre en iyi yöntem antibiyotik tedavisidir. 7 gün süren antibiyotik tedavisi sürecinde kişinin sex yapmaması gerekir. Tedavi sürecini etkileyebileceğini söyleyen doktorlar aynı zamanda partnere buluşma riskinden de bahsetmektedirler.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, nispeten normal zihin durumlarıyla serpiştirilmiş manik ve depresif bölüm dönemleri ile karakterize bir ruh sağlığı durumudur. Ruh halindeki olağandışı kaymalar, kişinin normal bir günlük yaşam yürütme kabiliyetine müdahale eder.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluktaki manik ataklar, artan ruh hali (öforik veya sinirli olabilir), fikirlerin uçuşu (hızlı düşünceler ve konuşma, bir konudan diğerine değiştirme), artan enerji, uyku ve hiperaktiviteye duyulan ihtiyacı içerir. Brian Krakower, manik bir bölüm sırasında insanların kolayca dikkati dağılabilir, çok hızlı konuşabilir, gerçekçi olmayan sayıda yeni proje alabilir, yeteneklerine karşı gerçekçi olmayan ve görkemli bir inanca sahip olabilir ve kumar, uyuşturucu kullanımı veya yüksek riskli cinsel faaliyetler gibi riskli davranışlarla uğraşabilirler demiştir.

İlk manik bölümün ortalama süresi yaklaşık üç aydır. Manik bölümler daha şiddetli farklı gradyanlara ayrılabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Şu anda, bipolar bozukluk, mevcut tedavi olmaksızın ömür boyu tekrarlayan bir hastalıktır. Bununla birlikte, semptomların düzeltilmesine ve bipolar bozukluğun nüksetmesini önlemek için ilaçlar ve terapötik tedaviler kullanılabilir.

Egzama

Egzama, kızarıklık, şişme, çarpma ve kabuklanma ile karakterize edilen, ardından kalınlaşma ve ölçeklendirme ile karakterize edilen cildin iltihaplanmasıdır. Ayrıca dermatit olarak da adlandırılır.

Egzama belirtileri

1. Kuru, hassas cilt

2. Kırmızı, iltihaplı cilt

3. Yoğun kaşıntı

4. Pullu alanlar

5. Tekrarlayan döküntü

6. Sızma ve kabuklanma

7. Kaba, kösele yamalar

8. Şişlik

9. Koyu renkli cilt lekeleri

Egzema Tedavisi

Egzamanın tedavisi büyük ölçüde semptomların şiddetine bağlıdır. Reçeteli ilaçların etkili olabilmesi için uygun bir banyo ve nemlendirici rutin gereklidir. Pamuklu giysiler giymek, nemlendirici ile uyumak ve sert kimyasal içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmak da yararlıdır.