Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kronik akciğer hastalıkları denildiğinde uzmanların ve hastaların akıllarına ilk gelen KOAH ve astım hastalığıdır. Son yıllarda sürekli görülen hava kirliliği, fiziksel aktivitenin yetersizliği, sigara kullanımı ve düzensiz bir yaşam sürdürmek kronik akciğer hastalıklarının kişilerde sık sık görülmesine neden olabilmektedir. Astım, bronşit, koah gibi ciddi olan hastalıkların önlenebilmesi için hayat tarzı değişikliklerinin yapılması hastalar tarafından oldukça önemlidir.

Çünkü kronik hastalıklarının büyük bir kısmını akciğer hastalıkları kaplamaktadır. KOAH, astım, akciğer katılaşması, uyku-apne hastalığı, bronşektazigibi hastalıklar kronik akciğer hastalıkları olarak adlandırılabilirler.

Özellikle sigara kullanımının yaşça düşmesi ve hava kirliliği sebebiyle kronik akciğer hastalıkları günümüzde giderek artmaya devam etmektedir. Oldukça dikkat edilmesi gerekir çünkü Türkiye’de üçüncü ölüm sebebi solunum sistemi hastalıklarıdır.

Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri

Belirtileri ise hastalarda şu şekilde gözlemlenir;

Öksürük,

Balgam çıkarma,

Kan tükürme,

Hırıltılı solunum,

Kanın oksijen doymuşluğunda azalma,

Kalp yetmezliğine bağlı,

Ayaklarda şişme göğüste tıkanma

Nefes darlığıdır.

Zaman içerisinde hastalarda sürekli bir yorgun olma, halsizlik durumu ve depresyon gibi şikayetlerler de görülür.Akciğer hastalıkları daha sık görülen KOAH hastalığının tedavisinde başarılı olabilmek için hastanın sigarayı bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmaması ve ilaçlarlarını düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Sigara bırakıldığı zaman bronş ve hava keseciklerindeki hasarlanma şiddeti zaman geçtikçe yavaşlar. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez ama nefes darlığını azaltmak için kullanılırlar.

Kronik Akciğer Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Kronik rahatsızlık olarak bilinen ve sık görülen hastalıklardan biri astımdır. Astım; Hava yollarının daralması ile nefes almayı hastaya zorlaştıran ve ataklar halinde hayat boyu devam eden bir hastalıktır ve hava yollarının çevresel etkenlere karşı aşırı duyarlı olmasıdır. Bu hastalığa sahip olan kişiler astım ataklarını kontrol altına alabilmeleri gerekmektedir.

Belirtileri de şunlardır; en sık görülen belirti öksürüktür. Ve genellikle kuru ve krizler halindedir gece uykuda uyandırabilirler, Hırıltılı solunum, soluk alıp verirken ıslık sesi, sürekli olan nefes darlığı, göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi. Tedavisi olarak mucizevi bir şekilde sonlandıran bir tedavi yoktur. Çünkü genellikle astım rahatsızlığı genetik geçişli bir hastalıktır. Ancak erken tanı ve iyi bir tedavi yöntemi ile tamamen kontrol altına alınabilen bir hastalıklardır. Tedavide birinci basamak kişinin duyarlı olduğu alerjenleri tanıyıp onlardan uzaklaşması ve sakınmasıdır. Tedavinin ikinci bir basamağı ise ilaçlardır. Öncelikle uzmanlar solunum yolu ile alınan ya da sprey veya toz şeklindeki ilaçlar tercih etmektedirler.

Bir diğer bilinen kronik rahatsızlık ise KOAH’tır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının baş harflerinden oluşur. Uzun süreli, kronik ve hava yolu tıkanıklığıyla meydana gelen bir hastalık türüdür. Nefes yollarındaki iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir düzeyde olan akciğer hastalığıdır. Sigara kullanımı, hava Kirliliği, genetik, yaş ve cinsiyet, iş ortamında kimyasal maddelere ve tozlara maruz kalma KOAH hastalığının gelişmesinde rol oynayan çeşitli faktörlerdir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.