Kosgebe Başvuru Nasıl Yapılır

Bilindiği üzere Kosgeb, genç girişimcileri destekleyerek ticaret hayatını canlandırmak ve her alanda üretimi teşvik etmek amacıyla, küçük ve orta ölçekli işletmelere avantajlı krediler veren devlet kurumudur. Kurumun ticaret hayatına atılmak isteyen, ancak sermaye yetersizliğinden dolayı istediği işi kurmayanlara sunduğu finansal destek seçenekleri oldukça avantajlıdır.

Kosgeb’e başvuru nasıl yapılır?

İşletmesini büyütmek isteyen veya hayalindeki iş alanını kurarak ticaret hayatında faaliyet göstermek isteyenlere hibe kredisi ve fazisiz kredi seçenekleri sunan Kosgeb’e başvuru yapmak, oldukça kolaydır. Öncelikle, Kosgeb desteklerinden faydalanmak isteyen kişi, kurumun zorunlu eğitimini tamamlamak için, belirtilen noktalara başvuru yapmalıdır. Başvurular, Kossgeb meslek odaları ve belediyelere yapılabilmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinden sonra, mali destek talebi kabul edilen girişimciye geri dönüş yapılır ve gerekli evrakları tamamlayarak istenilen sürede, Kosgeb tarafından yetkilendirilen kurumlara teslim edilmesi istenmektedir. Kişi bu aşamaları tamamladıktan sonra, Kosgeb meslek kursuna katılmaktadır. Kursun tamamlanmasından sonra sertifikasını alan girişimci, faaliyet göstermek istediği iş kolu hakkında hazırladığı projesini, Kosgeb yetkililerine sunmalıdır.

Kosgeb hibe kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Kosgeb’in hibe kredisi, devlet desteğinden faydalanarak kendi işyerini açmak isteyenlere sunulmuş bir kredi seçeneğidir. Hibe kredisinden faydalanmak isteyen girişimcilerin bazı koşuları yerine getirmesi gerekmektedir. Tabi ki ilk koşul, mesleki kursu bitirme koşuludur. Sonraki koşul ise, Kosgeb hibe desteğinden faydalanmak için istenilen evrakların tamamlanarak kuruma sunulmasıdır. Kurumua gereken başvurunun yapılmasından önce, internetten ilk kayıt aşamasının tamamlanması gerekmektedir. İlk kayıt, Kosgeb’in websitesine yapılmalıdır. Sisteme kayıt olan kişi, Kosgeb’e yaptığı hibe başvurusunun tüm aşamalarını ve sonucunu, kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak takip edebilmektedir.

Kosgeb başvurusu için, sırasıyla izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

-Kuruma internetten ilk kayıt

-Sisteme kayıt olduktan sonra, kobi beyannamesi ile gereken formların doldurularak örneğinin alınması

-Kosgeb kursunun bitirilerek girişimci sertifikasının alınması

-Kurulacak üretim tesisine dair gereken iş projesinin hazırlanması

-Gereken tüm kriterler tamamlandıktan sonra, Kosgeb yetkili merkezlerine hibe kredisi başvurusu yapılması, devletin finans desteğinden faydalanmak için tamamlanması gereken aşamalardır.

Kosgeb faizsiz kredi için başvuru nasıl yapılır?

Hibe kredisi haricinde Kosgebin sunduğu finansal destek seçeneklerinden birisi de faizsiz kredi seçeneğidir. Kosgeb, girişimcilere destek sağlamak amacıyla, iş projesinin onay görmesi halinde, 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. Daha önce, devlet kredilerinden faydalanmamış genç girişimciler, kendi iş yerlerini açmak için, gereken krediyi, Kosgeb’ten faizsiz olarak alabilir. Başvuru şartları, hibe kredisinde olduğu gibi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları tamamlayan kişi, Kosgeb’e faizsiz kredi başvurusunda bulunur.

Kosgeb, sadece iş kurmak isteyenlere değil, kurmuş olduğu işinde, yıllardır faaliyet gösteren ve hizmet alanını genişletmek isteyenlere de, çeşitli finans programlarıyla destek olmaktadır. Ticaret hayatına atılmak veya hizmet verdiği sektörde işini büyütmek isteyen herkes, Kosgeb’in destek programlarından faydalanabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.