Kosgeb Öğrencilere Destek Veriyor mu

Kosgeb’in kuruluş amacı; kendi şahsına ait iş kurmayı hedefleyen girişimcilere finansal destek sağlamaktır. 1990 yılından itibaren, hibe ve geri ödemeli destekler ile girişimcileri desteklerken aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerin kalkınmasında da önemli rol oynamıştır. Girişimci; öncelikle risk almaktan korkmayan, bilgisini çağdaş unsurlarla paralel olarak kullanabilen, yenilikçi ve farklı düşünen kişiler olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan yola çıkarak; ‘’Kosgeb öğrencilere destek veriyor mu?’’ sorusuyla karşı karşıya kalabiliriz.

Kosgeb’ in tam olarak ‘’öğrenci desteği’’ adı altında bir destek programı olmasa da, genel destek programları dahilinde öğrenci girişimcilere de bir çok destek sağlamaktadır. Kosgeb girişimcilik ruhuna sahip, inovasyon peşinde olan öğrencilere, geliştirdikleri iş fikirleri doğrultusunda hem finansal destek sağlamak hem de gelişimlerine yardımcı olmak amacı ile birçok destek sunmaktadır. Kosgeb’in verdiği destekler arasında, başta ‘’Girişimcilik Desteği’’ olmak üzere birçok destek programı da yer almaktadır.

Örnek olarak; Geçtiğimiz yıllarda, Kosgeb iş birliğiyle, İzmir Üniversitesi öğrencilerine ‘’girişimcilik kursu’’ verilmiştir. Bu kurs dahilinde, öğrencilerin normal sertifikalar ile kesinlikle aynı olmayan bir bilgisayar sertifikası almaları sağlanmıştır. Bu sertifika ile öğrenciler, mezun olduklarında istedikleri yer ve zamanda, Kosgeb tarafından, girişimcilik desteği kapsamında 100,000 tl hibe alabileceklerdir. Kosgeb’ in öğrenci girişimcilere yönelik, bu ve buna benzer öğrenci desteği çalışmaları gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle günümüzde, yüksek öğretim kurumları tarafından başlatılan girişimcilik dersleriyle de, öğrencilerin bu konuda lisans düzeyinde bilgi almaları hedeflenmektedir. Aynı zamanda, öğrencileri girişimciliğe teşvik etmek amacı ile girişimcilik dersi alan öğrenciler arasında kosgeb onaylı ‘’iş planı’’ ödülleri verilmektedir. İlk üç dereceye girmiş olan öğrencilere verilen ‘’iş planı’’ ödülleri, 5,000 tl ile 15.000 tl arasında değişmektedir.

Kosgeb desteklerinden faydalanabilmek için öğrenci girişimcilerin, bazı kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlardan ilkinin; Kosgeb’ in kendi bünyesinde düzenlemiş olduğu kurslara katılmaları ve başarı ile bitirmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu kursların, öğrenciler için en büyük avantajı, mezun olduktan sonra alacakları hibelerin çoğunluğunun kesinleşecek olmasıdır. Ayrıca Kosgeb ve öğrencinin okumakta olduğu üniversite arasında, istenilen bölüm için genel anlamda bir anlaşma yapılarak, tercih edilen seviye ve sayıdaki öğrencinin kurslara katılımı sağlanabilir. Bu noktada üniversitelere de öğrenci teşviki için büyük bir görev düşmektedir.

Son olarak 2017 şubat ayında yürürlüğe giren kanunla birlikte, öncelikle kosgeb veri tabanına ilk kayıt başvurusu yapılmalı ve iş planı Kosgeb’ e sunulmalıdır. Kosgeb tarafından iş planı onaylanan girişimci, ilk olarak girişimcilik desteği ve sonrasında ise diğer kosgeb desteklerinden faydalanmaya başlayabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.