Kör Çıban Belirtileri ve Tedavisi

Kör Çıban

Genelde yüzde, ensede, boyunda ve sırtta görülen kör çıban, diğer çıbanlardan biraz farklıdır. Öncelikle uzun süre iyileşme göstermezler. Stafilokok adlı bakterilerin, kıl köklerinde meydana getirdiği enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan kör çıban, oldukça iltihaplı bir çıban oluşumuna sahiptir. Cilt rahatsızlıkları içinde en sık görülen tür kör çıbandır. Enfeksiyon oluşması sonucunda şişlikler meydana gelir ve bu şişlikler zamanla kırmızı rengi alır. Şişlikler büyüdükçe ağrısı da artar ve orta kısmında sarı-beyaz renkli bir baş verir. Bu süreçte çıbana dokunulacak olursa, çıbanın yüzeyinin oldukça sert olduğu anlaşılır. Kör çıban olgunlaştıktan sonraki 3-4 gün içinde şişliğin içinde bulunan iltihap, derinin zayıf olduğu bir bölgeden dışarı doğru akar. Kör çıbanın olduğu bölge, bu akıntıdan itibaren çok temiz tutulmalıdır. Aksi bir durumda, kör çıbanın vücudun diğer bölgelerine yayılması oldukça sık rastlanılan bir durumdur.

Kör çıbanın içindeki iltihap aktıktan sonra, çıbanın üzeri kabuk bağlamaya başlar. Bu kabuk da sonra kılların uzaması ile birlikte kendiliğinden düşer. Bu bölgede ufak bir çukur izi kalır. Kör çıban tamamen iyileştikten sonra iz azalsa bile asla tamamen kapanmaz.

Kör çıbanın baş vermesi oldukça uzun sürer. İyileşme süreci de diğer çıban türlerine oranlar çok daha uzun sürmektedir. Bu dönemde çıban asla sıkılmamalıdır, darbe almamalıdır ve temiz tutulmalıdır. Giysilerden kaynaklanabilecek tahrişlere engel olunmalı ve kılların tıraş edilmesinden kaçınılmalıdır. Kör çıban söz konusuysa en önemli tedbir temizliktir. Cilt temizliğine önem verilmeli ve kör çıbana neden olabilecek mikrop kapma riski bu yolla azaltılmalıdır.

Kör Çıbanın Tedavi Süreci

Kör çıban, diğer çıbanlarda olduğu gibi, 3-4 günlük bir süre içinde olgunlaşmaz. Kolay baş vermez ve bu nedenle daha çok ağrıya sebep olur. Kör çıbanın baş verme sürecini hızlandırmak için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. Örneğin kara merhem adıyla bilinen yöntem ile bu süreç hızlandırılabilir. Bitkisel tedavi uygulamaları düzenli şekilde yapılırsa kör çıbanın olgunlaşma hızı artar ve daha çabuk baş verir.

Çıbandaki iltihap aktıktan sonra da temizliğe önem verilmelidir. Özellikle tahriş olmamasına ve mikroba maruz kalarak enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmelidir. Bu süreçte antibiyotik merhem kullanımı da faydalı olabilir. Çıban tamamen iyileşene kadar temizliğe çok dikkat edilmelidir. Kör çıbanın ortaya çıkmasındaki önemli faktörlerden biri bağışıklık sisteminin zayıflığıdır. Bu nedenle vücut direnci yüksek tutulmalıdır. Yani beslenmeye de dikkat edilmeli, vitaminsizlikten kaçınılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.