Konjenital Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Konjenital Kalp Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Her 1000 doğumdan 8’inde görülebilen doğuştan kalp hastalığı ya da diğer adıyla konjenital kalp hastalığı, hamileliğin ilk sekiz haftası içinde, bebeğin kalbinin herhangi bir bölümünde, kapakçıklarında, odacıklarda ya da kalp ile ilgili ana damarlarda meydana gelen yapısal bir bozukluktur. Ailede bu hastalık var ise çocuklarda görülme oranı daha fazladır. Hamile iken insülin kullanmak zorunda olan anne adaylarının kalp hastası bebek dünyaya getirme riski yüksektir.

Konjenital Kalp Hastalığı Nedenleri

Hamileliğin ilk sekiz ayı içinde, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip gibi enfeksiyonlar, röntgen ve radyasyon içeren görüntüleme yöntemleri, Behçet hastalığı, down sendromu ve ailevi Akdeniz ateşi hastalığı gibi ateşli hastalıklar, sigara ve alkol tüketimi ve bazı ilaçların kullanımı bebeklerde konjenital kalp hastalığı belirtileri arasındadır. Risk grubu yüksek olanlarda bu hastalığın bulunma riski % 2 ile Zrasındadır. Konjenital kalp hastalığı genellikle kalıtsal nedenler ve çevresel faktörler yüzünden ortaya çıkmaktadır.

Konjenital Kalp Hastalığı Belirtileri

Konjenital kalp hastalığının bazılarının nedeni belli değildir. Bu hastalık ile doğan bebeklerde hastalık bazen aileler tarafından da fark edilmeyebilir. Genellikle bu hastalık bazen çok hafif seyredebilir. Bu durumda bazen doktorlar bile bunu fark edemezler. Bazı hastalarda ise konjenital kalp hastalığı belirtileri ağır seyredebilir. Bu belirtiler arasında, bebeğin dil, dudak ve tırnak diplerinde morarma, emerken çabuk yorulma, beslenme güçlüğü, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, kilo alamama ve sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme gibi belirtiler görülür.

Konjenital Kalp Hastalığı Teşhisi

Konjenital kalp hastalığı teşhisi, doktor muayenesi sırasında duyulan kalpteki üfürümler ile başlar. Daha sonra bu üfürümlerin nedeninin belirlenmesi için çeşitli tetkikler yapılır. Elektrokardiyografi, ekokardiyografi ve kalp anjiyosu bu tetkiklerdendir. Bu tetkiklerin sonucu kesin tanı konur. Hatta son yıllarda bebeklere anne karnında yapılan kalp ultrasonu ile bebeklerdeki kalp hastalığı teşhis edilebilmektedir.

Konjenital Kalp Hastalığı Tedavisi

Bazı konjenital kalp hastalığı olan çocuklara tedavi uygulanmaz ve çocuk büyüdükçe hastalık kendiliğinden düzelir. Diğer bir kesim hastalara ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Konjenital kalp hastalığı tedavi yöntemleri arasında, katater yöntemi, ilaçla tedavi, radyofrekans yöntemi veya açık ameliyat ile tedavi vardır. Ancak bazı kalp hastalarında tedavi oldukça zordur. Bu durumda bebeğin ya da çocuğun doktor gözetiminde büyümesi beklenir. Konjenital kalp hastalıklarının pek çok çeşidi vardır. Bu nedenle hastalığa uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Konjenital hastalığı olan çocuklarda alınan önlemler genellikle birbirine benzemektedir. Kalp iç zarı enfeksiyonundan korunmak için bazı durumlarda çocuklara antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu durumda çocuğa verilecek olan antibiyotiğin dozu ve zamanı hakkında doktor tarafından aileye bilgi verilir. Hatta aileye, infektif endokarditten yani kalp içi zarı enfeksiyonundan korunmak için bir kılavuz verilir.