Kondisyon Bisikletinin Faydaları Nelerdir

Kondisyon Bisikletinin Faydaları Nelerdir

Kondisyon Bisikletinin Faydaları Nelerdir?

Kondisyon bisikleti kullanılırken aslında sadece pedal çevirmiyoruz, bisiklet kullanırken aynı zamanda fazla kiloların yakımı, nefesin düzenlenmesi, kasların gelişmesi gibi birçok faaliyet yapılmaktadır. İnsanların hayatın koşuşturmasından spora yeterince vakit ayıramadığı gerçeği göz önünde bulundurulursa kondisyon bisikleti hayatımızda spor kadar öneme sahip olmaktadır. Kondisyon bisikleti ayrıca eklemlerdeki kireçlenmeyi önlerken, romatizmaya ve kolesterole iyi gelmektedir. Kondisyon bisikletini her yaştan sporsever kullanabilir. Çünkü bu spor sadece bir pedal çevirme faaliyetidir.

Kondisyon bisikleti yatay, dikey ve eliptik seçenekleri sunarken, yatay olan kondisyon bisikleti daha konforludur. Yatay kondisyon bisikleti sırt desteği sağladığı için romatizması ve aşırı kilosu olan kişilerde daha çok tercih edilmektedir. Dikey kondisyon bisikleti günlük hayatta kullandığımız bisikletlerin aynıdır. Kondisyon bisikletleri arasında en çok tercih edileni ise eliptik bisiklettir. Çünkü eliptik bisiklette hareket ayakta yapıldığı için daha fazla kalori yakılmaktadır. Eliptik bisiklette bacak hareketinin yanında ileri geri oynayan kollar vasıtasıyla omuz ve sırt kısımları da çalıştırılmaktadır. Eliptik kondisyon bisikleti elektrikle değil de insan gücüyle çalıştığı için daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca romatizma sorunu yaşayan kişiler eliptik bisikleti daha çok tercih etmektedirler. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle kondisyon bisikleti ile vücutta ki yağı, yakılan kaloriyi ve nabzı ölçmektedir.

Kondisyon bisikleti kilo vermede ve incelmede kullanılabilecek en etkili spor aletidir. Haftanın beş günü düzenli olarak kullanılan kondisyon bisikleti size beş ila altı aylık zaman diliminde dilediğiniz kiloyu vermenizi sağlar.

Kondisyon bisikletinin faydalarına gelecek olursak;

Haftada en az üç gün yarım saat kullanılan kondisyon bisikleti size daha zinde ve daha enerjik bir vücut sunar.
Kasların gelişimine fayda sağlar ve kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunur.
Negatif enerjinin atılmasını sağladığı için stresten arınırsınız.
Yağ yakımına yardımcı olduğundan daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.
Nabzı düzenler ve kan basıncını kontrol etmenizi sağlar.
Tansiyon riskini azaltır ve kolesterolün oluşumunu engeller.

Kondisyon bisikleti yoğun bir efor sarf etmenize sebep olmaktadır. Ancak günde bir saat kullanacağınız kondisyon bisikleti size yaklaşık 600 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Bisiklet kullanımı bir kardiyo hareketi olduğundan kalp ve damar yollarında oluşabilecek hastalıkları da engellemektedir. Özellikle kış aylarında spora gitmek istemeyen veya dışarıda bisiklete binmek istemeyenler için kondisyon bisikleti bulunmaz bir nimettir. Kondisyon bisikleti koşu bandı ile birlikte en çok tercih edilen spor aletidir. Günün her vakti insan gücüyle çalıştığı için oldukça kullanılışlıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.