Koltuk Altında Çıkan Çıban

Koltuk Altında Çıkan Çıban:

Çıban, vücudun tüm bölgelerinde çıkabilen iltihaplı ve büyük bir sivilceye benzeyen şişliklerdir. Bu şişlikler oldukça acı verici olmakla birlikte sürtünme veya ufak bir temasta ağrının şiddeti artmaktadır. Bu tür durumlarda ise, çıbanın iyileşme süreci yavaşlamakta ve tedavisi uzun bir zamana yayılmaktadır.

Çıbanın bir çok çeşifi vardır ve farklı belirtiler gösterir.

Biz bugün koltuk altında çıkan çıbanların oluşumundan ve uygulanacak tedavi yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Koltuk Altında Çıkan Çıbanların Oluşumu ve Belirtileri:

Koltuk altında çıkan çıbanlar, ilk önce kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanmalarla kendini gösterir. İlk tespit edildiğinde mercimek büyüklüğünde olan çıban, giderek deri içinde yayılarak apselerin oluşumunu sağlar. Bu apselerin daha sonra rengi değişerek kuyulaşır ve şişmeye başlar. Aynı zamanda ağrılı ve kaşıntılı olan bu iltihaplı sivilceler kişilerin sosyal hayatını da oldukça etkilemektedir. Koltuk altında çıkan bu çıbanlara tıp dilinde “hidraddentis” denilmektedir.

Erkek ve kadınlarda eşit olarak görülen koltuk altı çıbanları, yağ bezeleri ve kıl köklerindeki iltihaplanmaların bağ dokusuna sıçramasından dolayı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalığın teşhisi ve tedavisinde gecikildiği taktirde, koltuk altlarında meydana gelen iltihaplı yaralar zamanla patlayabilir, çok kötü kokulu ve iltihaplı kanlı akıntılara sebep olmaktadır.

Tedavinin gecikmesi halinde bile hastalar hızlı bir şekilde iyileşme sağlasa da, hastalığın ilerlemiş saffasında olan kişilerin koltuk altlarında tünele benzeyen izler de kalabilmektedir. Daha sonraları bu izler kalınlaşarak kol hareketlerini yavaşlatmakta ve daha da kalın izli yaralara dönüşebilmektedir.

Bu sebeple vücudunun herhangi bir yerinde çıban çıkan kişilerin, hiç vakit kaybetmeden cilt ve deri hastalıkları uzmanına (Dermotolog) başvurmaları ve doktorunun önerdiği ilaç tedavisi ile birlikte beslenme programını aynen uygulamaları gerekmektedir.

Koltuk Altında Çıban Çıkan Kişilere Beslenme Önerileri:

Koltuk altında çıban çıkan kişiler, vücutta asidoza sebep olan peynir tüketiminden uzak durmaları hastalığın daha çabuk iyileşmesi için önemli bir faktördür.

Bu hastalar, vitamin, mineral ve aminoasitlerin alınmasını engelleyerek bağırsaklarda hasar oluşumunu sağlayan, kahve, kolalı içecekler ve siyah çaydan da uzak durmaları kendi menfaatlerinedir.

En az 6 ay olmak üzere, et, et ürünleri ve peynir yememeleri gerekmektedir. Çünkü, az önce de belirttiğimiz gibi peynir, et ve et ürünleri yapıları itibariyle vücutta asidoza sebep olarak yaraların iyileşmesini engellemektedir.

Vücudunda çıban çıkan kişiler, yoğurt, yeşil yapraklı salatalar, meyve ve sebze çorbalarını daha sık tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Ayrıca koltuk altında çıban çıkan kişiler akşa yemeklerin de tahıllı, yağlı ve nişastalı yemekleri de tüketmekten kaçınmalı ve doktorunun önerdiği tedaviyi hiç aksatmadan uygulamalıdırlar.