Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon kelimesini daha önce hiç duyup duymadığınızı bir düşünmenizi istiyoruz. Vücudumuzun en önemli sistemlerinden birisi olan sindirim organları arasında yer alan kalın bağırsaklar aynı zamanda kolon olarak adlandırılmaktadır. Buna göre kolon kanseri de kalın bağırsaklarda nedeni tam olarak saptanamayan faktörlerden dolayı meydana gelmekte olan ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile ortaya çıkan rahatsızlık olarak açıklanabilmektedir. Şimdi sizlere bu yazımızda kolon kanserine neden olabilecek genel faktörleri, hangi yaşta daha fazla görüldüğünü, belirtilerini ve korunma yöntemlerini aktarmaya çalışacağız.

KOLON KANSERİ NEDENLERİ NELERDİR?

Hem erkeklerin, hem de kadınların başına gelebilen ve risk oranı olarak üçüncü sırada yer alan kolon kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak en büyük etkenin kalıtsal yani genetik faktörler olduğunu belirtebiliriz. Daha önce ailesinde kolon kanseri, meme veya yumurtalık kanseri geçiren kişilerde kolon kanseri görülme ihtimali de bir hayli yüksek olmaktadır. Ayrıca kolon kanserine neden olan Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalıkları da kalıtsal rahatsızlıklara örnek olarak verilebilmektedir.

Bunlardan ayrı olarak bağırsak hastalıkları olarak bilinen kolit ve crohn gibi rahatsızlıklar da önlem alınmadığında daha ileriki seviyelere ilerlemekte ve kolon kanseri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bu tür sorunları yaşayan gruplar arasında her yaştan insanın risk grupları arasında ön plana çıkmakta oldukları görülmektedir. Bu nedenle kolon kanserine yakalanan kişilerde ilk olarak incelenecek bakılacak etkenler de yukarıda bahsettiğimiz durumlar olacaktır.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sindirim sistemi ile ilgili yaşanan sorunlarda genellikle dolgunluk hissi ile başlayan, ağrılarla ve iştah kaybı ile devam eden belirtiler görülmektedir. Kolon kanseri de bu belirtilerin yanında çabuk yorulmayı, ishal veya kabızlık gibi şikayetlerin görülmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu ilk evrelerinde görülen belirtiler olmakla birlikte, daha ileriki seviyelerinde ise bağırsaklarda daralmalar görüleceği için şikayetler daha da artacaktır. Erken tanı koyulması açısından bu şikayetlerin görülmesi halinde hemen muayene edilmelidir. Elbette bu rahatsızlıkların görülmesi kesinlikle kolon kanseri belirtisi diyemeyiz, ancak yapılacak bazı testler sayesinde kısa sürede gerçek ortaya çıkacaktır.

KOLON KANSERİ TANISI NASIL KONUR?
Kolon kanserinin belirlenmesi için birden fazla yöntem denenmektedir.
Dışkı testleri ile polip ve tümörlere yönelik bulgulara rastlantılar araştırılacaktır. Ancak en kesin ve net sonucu verecek olan kolonoskopi adı verilen ve bağırsakların görüntülendiği yöntem sayesinde bu tip rahatsızlıkların kolayca tanısı belirlenmektedir. Tüm sonuçların incelenmesinin ardından doktorun yapacağı çeşitli testler sonucunda gerçek kısa sürede öğrenilecektir.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİ VAR MI?

Kolon kanseri tedavi edilebilir bir hastalık grubu içerisinde yer alır. Bunun için cerrahi yöntem kullanılarak bölgenin tümörlerden arındırılması sağlanmaktadır. Kolon kanserinin birkaç evresinde görülen farklılıklara göre çeşitli tedavi yöntemleri de vardır. Yineleme riski olan evreler bulunduğu gibi kemoterapi sonrasında böyle bir riskin bulunmadığı evrelerin olması da tedavi yöntemlerinde farklı yolun izlenmesinde etkili olmaktadır.

KOLON KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Düzenli bir yaşamın gereği olan beslenme ve egzersiz, pek çok hastalık da olduğu gibi kolon kanserine karşı da korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Besinlerin yağlı olmaması ve kırmızı etten uzak durulması sayesinde kolon kanseri riski azaltılmaktadır. Lifli gıdaların bol bol tüketilmesi ve yeşil çayın içilmesi de yine bağırsakların düzenlenmesinde ve kolon kanseri riskinin azaltılmasında etkili olacaktır.

Sizler de yukarıdaki durumlardan herhangi birisini yaşadığınızı düşünüyorsanız, erken teşhisin önemini unutmamalı ve kolon kanserinin tanısı için hemen en yakın sağlık kuruluşuna veya uzman bir doktora başvuru yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.