Koah Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bir akciğer hastalığı olan Koah hastalığı açılımı kronik obstrüktif akciğer şeklindedir. Bu hastalık meydana geldiğinde nefes almak güçleşir ve tedavi edilmediği takdirde koah ciddi sonuçlara yol açabilir. Koah hastalığı için erken teşhis son derece önemlidir. Hastalık belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar ve hastaların büyük çoğunluğu sigara içtiğinden dolayı bu belirtileri çok fazla önemsemezler, çünkü ilk etapta bu belirtilerin sigara içmekten dolayı olduğu düşünülür.

Son derece yaygın bir hastalık olan Koah hastalığı Türkiye’de ortalama üç milyon kişide görülmektedir. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre bu hastalık ölüme neden olan hastalıklar arasında dördüncü sırada yer alır. Hastalık erken evrede teşhis edildiğinde tedavi olasılığı vardır.

Koah Hastalığı Belirtileri

Koah hastalığı belirtileri arasında temel olarak üç belirti dikkat çeker. Bunlar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma şeklinde ifade edilir. Genellikle hastalarda ilk ortaya çıkan şikayetler öksürük ve balgam çıkarma olmaktadır. Koah hastaları çabuk yorulur ve aşırı halsizlik ile fiziksel aktivitelerde çabuk yorulma gibi şikayetlere sahiptir. Eğer hastalık bu belirtilerle birlikte fark edilmezse ve sigara kullanımına devam edilirse hastalık ilerler ve hırıltılı solunum, kan tükürme gibi durumlar yaşanabilir. Hastalarda alevlenmeler meydana gelebilir ve bu durum hastalığı ilerleterek ölüme yol açabilir. Buna eşlik eden diğer sağlık problemleri de ölümü tetikleyici özelliğe sahiptir.

Koah Hastalığı Tanısı

Hastalık risk faktörleri ve belirtileri nedeniyle doktora başvuran kişilere Koah tanısı için solunum fonksiyon testleri yapılır. Bu testlerle birlikte hastalık olup olmadığı, ne derecede olduğu ortaya çıkarılabilir. Koah hastalığının ilerlemesini durdurmak için tütün kullanımını bırakmak ve hastalığı erken teşhis etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle kırk yaşının üzerinde olan ve tütün kullanan kişiler hastalığa önlem amaçlı düzenli olarak kontrolden geçmelidir.

Koah Hastalığı Neden Olur?

Koah hastalığının nedenleri arasında en önemlisi sigara içimi olarak bilinir. Bunun yanı sıra kimyasal maddeler, işyeri ortamında bulunan tozlar, iyi havalanmayan evler ve oralarda yemek pişirme, ısınma gibi nedenlerden dolayı oluşan hava kirliliği de koah hastalığı nedenleri arasında yer alır.

Koah Hastalığı Ve Tedavisi

Koah hastalığının tedavisi için öncelikle sigara bırakılır. Sigara bırakılmadığı takdirde uygulanan ilaç tedavileri olumlu sonuç vermez. Hastalığın tedavisi için uygulanan ilaçları hastalar hayatları boyunca kullanır. Doktor tarafından verilen ilaçlar doğrudan akciğere etki eder ve bu sayede hastaların rahat nefes alıp vermesi sağlanır. Eğer hastalık ileri evrede teşhis edilmişse bu durumda hastalara oksijen tedavisi uygulanır. Bu tedavide hastalara günlük on beş saate kadar oksijen verilir. Bunun için özel bir makine kullanılır. Yapılan tedaviler hastalığın ilerlemesini durdurmak, komplikasyonları önlemek, hastanın genel sağlığını iyileştirmek, hastanın hareket kabiliyetini artırmak ve semptomları azaltarak hastanın rahatlamasını sağlamak amaçları ile uygulanır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.