Kızıl Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Yüksek ateş sonucunda ortaya çıkan kızıl hastalığı vücut üzerinde tahriş ve döküntülere de neden olmaktadır. Kızıl hastalığında en belirgin olarak bulunan etkiler;

Bir anda yükselen ateş

Şiddetli baş ağrısı ve titreme

Boyun tutulması

Karın ağrısı

Boğazda oluşan tahriş

Kaşıntı

Olarak başlamaktadır. En etkili olarak yüksek olan ateş dengelenmeye çalışmalıdır. Bu durum için ilk olarak doktor müdahalesi önemli olmaktadır. yüksek ateş önlemi alınmaz ise günlerce devam edebilmektedir. Streptokok bakterileri ile başlayan hastalık dil üzerinde iltihaplanmada yapabilmektedir. Bu durumda boğaz enfeksiyonuna da neden olarak bademcik iltihabını da tetikleyebilmektedir. Böylece hastalık ilerleyecek ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Kızıl Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Mikrobik enfeksiyon sonucunda oluşan kızıl hastalığı bulunan kişiler virüsler ile bulaşıcı olarak yayabilmektedir. Tükürük ya da hapşırık soncunda ortaya atılan damlacıklar ya da solumun yoluyla etraftaki kişilere hastalık bulaştırma söz konusu olabilmektedir.

Bu durumlara maruz kalan kişilerde en fazla 2 ya da 4 gün sonunda kızıl hastalığı belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın belirtilerinin yaşanması ile tedavi sürecinin hemen başlaması kişilerin hızlı olarak iyileşmesi açısından iyi olmaktadır.

Kızıl hastalığının tedavisinin ilk evresinde hastalar 10 gün süre ile aralıksız olarak antibiyotik kullanımda bulunmaktadır. bu işlem doktor kontrolünde olarak ateş düşürücü şeklinde de yöntemler devam etmektedir. Çünkü kızıl hastalığının ilerlemesinin en temel sebebi olarak yüksek ateş olmaktadır.

Kızıl Hastalığının Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri
Streptokok enfeksiyonları ile yayılan kızıl hastalığının tedavisi olarak antibiyotik alımının dozajları olmaktadır. Her kullanım için penisilin uygulaması ya da serum alımı ile günde 25 mg olarak alınması mümkün olmaktadır. Başta dinlenme olarak başlayan kızıl hastalığı tedavisi sağlıklı beslenme ile de tedavi devam etmektedir. Bulaşıcı olması nedeni ile de hastaların dışarıya çıkmaması da önerilmektedir. Bu durum etraftakilere bulaştırmaktan çok hastalığın ilerlemesine de neden olabilmektedir. Oldukca dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Günlük hayatımızda bu gibi hastalıklardan korunmak için bazı durumlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu durumlar;

Günlük kullanılan eşyaların temizliği

Cilde ya da ağız kısmına temas eden ürünlerin dezenfekte işlemi

Ortak kullanım alanlarında uzun süreli bulunmama

Bulaşıcı hastalıkta olabilecek kişilere karşı yakın temasın olmaması şeklinde korunma yöntemleri sağlanabilmektedir.
Kızıl Hastalığının Geçirenler İçin Bakım Süreci
İlk olarak her hastalıkta olduğu gibi kızıl hastalığı da beta virüsünden kaynaklı olarak istirahat söz konusu olmaktadır. sonrasında ise;

Sıvı gıdalar ile beslenme

Ateş kontrolü sürekli olarak yapılmalı

Sert yiyeceklerden kazınarak çorba türünde gıdalar alınmalıdır.

Yukarıda bulunan tüm belirtiler ve yöntemlerin doktor kontrolünde yapılması ilk aşama olmaktadır. özellikle antibiyotik kullanımı reçete sonucunda alınması ve dozu doktor tarafından belirlenmesi önemli olmaktadır. Bu durumları kişi tarafından yapılması hastalığı iletebilir ya da farklı hastalıklara çevirebilmektedir.