Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri İle Tedavisi

Sağlıklı yaşam, insan hayatının temelini oluşturmaktadır. Sağlık olmadıktan sonra yaşam kalitesi de doğal olarak bozulur. Her ne kadar her durumda sağlıklı yaşamaktan bahsedilse de, günlük yaşamda insanlar, sağlıkları için tehlike oluşturabilecek birçok sorunla karşılaşabilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan hastalıklar, insan sağlığı için risk dereceleri farklı olacak şekilde tehlike oluşturmaktadır. Son zamanlarda, olumsuz yaşam koşulları nedeniyle hastalık türleri de çeşitlenmiştir. Kedi tırmığı hastalığı, bu hastalıklardan birisidir. Belki çoğu kişi, bu hastalığın adını bile duymamış olabilir ancak, böyle bir hastalık var ve belirtileri de oldukça ciddi. Ayrıca, iyileşme süreci de kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

Kedi Tırmığı Hastalığının Nedenleri
Hastalığın nedeni, kedi tırmalamasıdır. Kediyle yakın temasta bulunan kişilerde, bartenolla hersenae isimli parazitin bulaşmasıyla görülmektedir. Daha çok, yavru kedilerden bulaşmaktadır. Oldukça tuhaf bir hastalık olan ve belirtileri nedeniyle lenf kanseriyle karıştırılan kedi tırmığı hastalığı, hayvanlarda görülmezken, insanları yoğun bakıma kadar götürebiliyor.

Kedi Tırmığı Hastalığının Belirtileri
Lenf bezlerinde şişlik: Hastalığın en önemli belirtisi, lenf bezlerinde şişlik oluşturmasıdır. Kedi nereyi tırmaladıysa, o bölgedeki lenf bezleri şişmektedir. Lenf kanseriyle karıştırılmasının sebebi de budur.

Ateş: Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, hastalık ateş de yapabilir.

Halsizlik: Her enfeksiyonel hastalık gibi, kedi tırmığı hastalığı da halsizlik yapmaktadır. Vücudu saran virüs, bünyeyi halsiz düşürmekte ve kişide aşırı yorgunluk gözlenmektedir.

Zayıflama: Diğer belirtilerin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kişinin vücut direncinin çökmesi sonucu, iştahsızlık ve ani kilo kaybı görülür.

Ağrı: Mikrobik bir hastalık olan kedi tırmığı, baş ağrısı ile vücudun çeşitli bölgelerinde eklem ağrılarına neden olur.

Göz kızarıklığı ve görme kaybı: Boyun ve kulak bölgesindeki lenf bezlerinin şişmesine bağlı olarak ortaya çıkan belirtidir.

Dalak büyümesi: Hastalığın ileri derecede etkilediği kişilerde görülür. Kedi tırmığı hastalığının belirtileri arasında bulunan dalak büyümesi, daha profesyonel tedavi gerektirmektedir.

Beyin zarı iltihabı: Nadir görülen bir durum olsa da, hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır.

Kemik iltihaplanması: Yine nadir olarak karşılaşılan bir belirtidir ancak, çok düşük ihtimal olsa da görülme riski vardır.

Kedi Tırmığı Hastalığının Tedavisi
Kedi tırmığı hastalığının tedavisi, ayrıntılı bir planlama ile yapılır. Öncelikle, hastalığın belirtilerine bağlı olarak birtakım testler yapılır ve seviyesine göre bir tedavi planlanır. Eğer kişinin vücut direnci sağlamsa, hastalık kendini sınırlama özelliğine sahiptir. Sadece ağrı kesici ilaçlarla, bir buçuk ayda iyileşme sağlanabilir. Ateş ile diğer ciddi belirtilerin görülmesi durumunda ise, gereken tedavi uygulanır. Bu gibi durumlarda öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Lenf bezlerinde aşırı şişlik varsa ve gereğinden uzun sürmüşse, cerrahi müdahale yapılır. Tedavi, kişinin vücut direnci ile hastalığın seviyesine göre şekillenmektedir. Beyin, göz ve kalp gibi önemli organların hastalıktan etkilenmesi durumunda, tedavi süreci daha da uzamaktadır.