Kaşıntı Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Kaşıntı Hastalığı Nedir?

Literatürde Pruritus olarak bilinen kaşıntı hastalıkları, her açıdan kişiyi etkilemektedir. Vücudun belli bölgelerinde, bir şeye tepki olarak meydana gelen, kaşıma hissi meydana getiren egzama benzeri görüntülerdir. Sürekli vücudun belli bölgelerdeki kaşınmalar oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Bu hastalığın altında başka nedenler yatabilir. Muayene sonucu ortaya çıkan durumun tedavisi sonucunda sorun ortadan kalkacaktır.

Kaşıntı Hastalıkları ve Nedenleri

Alerji

Kaşıntı hastalıkları içerisinde en çok alerjiler görülmektedir. Fizyolojik olarak, vücudun bir maddeye olan hassasiyetini dışa vurma olarak adlandırılır. Hassasiyet sonucu bağışıklık sistemi bunu vücudun dışına yansıtır. Kanserojen maddeler, süresi geçmiş ürünler, bazı metal takılar, güvenilir olmayan kozmetik malzemeler ya da parfümler, alerjinin bazı nedenleri arasında yer alır. Görsel olarak kimi zaman kızarıklık görülse de bazen sadece kaşıntı ve yanma olarak kendini gösterir.

Alerji hastalıklarının tedavisi için ilk olarak buna sebep olan sorunun saptanması gerekir. Sorun bulunduktan sonra uygun tedaviyle kaşıntı ortadan kalkar. O bölgeleri her zaman nemli ve temiz tutmaya özen göstermeniz gerekir. Cilt kuruduğunda kaşınmaya sebep olacağı için bu noktaya dikkat edilmesi gerekir. Gerekirse daha çok kaşıyıp yayılmasını önlemek adına alerji önleyici ürünler kullanılabilir.

Güneş Işınları

Güneşin en zararlı olduğu anlarda, vücut ani tepkiler geliştirebilir ve vücutta benek benek kırmızı lekeler ortaya çıkabilir. Bu kırmızılıklar belli bölgelerde daha çok yoğunlaşır ve kaşıntıya sebep olur. Güneş ışınlarına, özellikle öğle saatlerinde maruz kalmaktan kaçınarak ve güneş kreminizi düzenli olarak kullandığınızda sorun ortadan kalkacaktır.

Cilt Hastalıkları

Cilt hastalıkları kaşıntıların önemli sebepleri arasında yer alır. Kişide sedef hastalığı, egzama, suçiçeği, mantar ya da kurdeşen gibi cilt problemleri varsa beraberinde kaşıntıyı da getirecektir. Eğer cildiniz de belli bölgelerde kırmızı benekler oluşmuşsa, ciltte dökülme ve pullanma mevcutsa ya da cilt derisinde tahriş varsa dermatoloğa giderek, uygun tedaviye başlayabilirsiniz. Tedavi sonucunda cilt hastalığı düzeldiği için kaşıntı problemi ortadan kalkacaktır.

Menopoz

Bu dönemde yaşanan hormonlardaki değişiklikler, vücutta kaşıntı hissi ortaya çıkarabilir. Sinir uçlarına sinyal gönderip etkileyen hormonlar buna sebep olur. Menopoz dönemi içerisinde suyun çok içilmesi, huzurlu ve stres karşıtı bir hayat yaşamanız gerekmektedir. Ayrıca güneşin etkili olduğu saatlerde ışınlara maruz kalmaktan kaçınmanız, sigara türü zararlı ürünlerden uzak durmanız ve düzenli uyku, bu problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İlaçlar

Tüm ilaçlar içerisinde kimyasal barındırdığı için yan etkilere sahiptir. Cilt hastalığı sebepleri arasında yer alan bu ürünlere, her vücut farklı tepki geliştirebilir. Bazı kişilerde alerji durumları oluşturabilir. Ağrı kesici, aspirin ya da antibiyotik gibi tüm ilaçlar vücutta yanma, kızarma gibi belirtiler gösterebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında doktora gidilerek, tedavi süreci gözden geçirilmeli ve gerekirse ilaç değişimi yapılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.