Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, karaciğerde normal olmayan bir şekilde yağ birikmesidir. Tedavisi kolay olsa da, zamanında müdahale edilmediğinde, ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilecek yapıda bir hastalıktır. Tedavi edilmezse, iltihap oluşumuna sebep olduğu için siroz hastalığını tetikleyebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri

Alkol: Alkol, karaciğer yağlanmasının en temel sebebidir. Çünkü karaciğer, alkolün içeriğindeki maddeler nedeniyle, ayrıştırılmasını gerçekleştirirken zorlanmakta ve performansı düşmektedir. Bu da, zamanla karaciğerde yağlanmaya sebep olmaktadır. Alkole bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tedavi edilmezse, ileride hepatit hastalığına yol açabilir.

Dengesiz ve sağlıksız beslenme: Alkolden sonra, düzensiz beslenme de, karaciğer yağlanmasının sebepleri arasında bulunmaktadır. Günümüzde, gıda maddelerinin çoğalmasına karşılık, besinlerin vitamini ve kalitesi düşmüştür. Hazır dondurulmuş gıdalarla mevsimsiz tüketilen sebze-meyveler ve kızartma türü yiyecekler, karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır.

Fazla kilolar: Obezite derecesinde kilolu olan kişilerde karaciğer yağlanması görülme riski fazladır. Tüm kilolu kişilerde karaciğer yağlanması görülecek diye bir kaide yoktur fakat her 10 kilolu kişiden 7 sinde karaciğer yağlanmasına rastlanmaktadır. Obez olanlarda, karaciğer görevlerini yerine getirirken daha yüksek kapasitede çalışmak zorunda kalır. Sürekli artan kilolara bağlı olarak, vücudun yağ depolama kapasitesinin düşmesi sonucunda fazla yağlar, kan dolaşımı ile karaciğere gelir ve burada depolanmaya başlar.

Bakteriler: Vücuttaki bakteri ve virüsler de gereken önlemler alınmadığı takdirde zaman içerisinde karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.

İnsülin direnci: Başta genetik sebeplere bağlı olarak çeşitli nedenlerden dolayı bazı kişilerde insülin direnci görülebilir. İnsüline karşı vücudun direnç göstermesi sonucunda pankreas tarafından daha fazla insülin salgılanır ve karaciğerdeki yağ asitlerinde görülen artışa bağlı olarak karaciğer yağlanması ortaya çıkar. Karaciğer yağlanması, insülin direncinin sebep olduğu en basit hastalıktır.

Yüksek kolesterol: Nadir olarak, yüksek kolesterol de karaciğer yağlanmasının sebepleri arasındadır.

Karaciğer yağlanması, teşhis edildiğinde basit şekilde tedavisi gerçekleştirilebilecek bir hastalıktır. Öncelikle alkol tüketiminin bırakılması gerekmektedir. Beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler de hastalığın tedavisinde önem taşımaktadır. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı beslenmekle, tıbbi ilaç kullanımına bile gerek kalmadan hastalık kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Karaciğer kendini çok çabuk yenilediğinden, tedavinin olumlu sonuç vermesi kaçınılmazdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.