Karaciğer kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer kanseri ile ilgili olarak bu yazımızda vereceğimiz bilgiler sayesinde sizler de şüphelerinizde haklı olup olmadığınızı görebileceksiniz. Hangi durumlar karaciğer kanserinin habercisidir veya tedavisi var mıdır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Ancak öncelikle karaciğer organı vücudumuzda nerede bulunur ve görevleri nelerdir, gelin hep beraber bakalım…

KARACİĞER NEREDE BULUNUR, GÖREVLERİ NELERDİR?

Vücudumuzda diyaframın nerede olduğunu biliyorsanız, karaciğeri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Çünkü diyaframın hemen alt kısmında, midenin ise üstünde bulunmakta olan karaciğer, karın bölgesinin sağ üst kısmında yer almaktadır.

Gün içerisinde enerji dolu hareket etmeninizi sağlamakla görevli olan bir karbonhidrat olarak glikojeni biliyoruz. Peki ya bunun hangi organımızda depolandığı konusunda bir fikre sahip misiniz? Kasların ve organların çalışmasıyla birlikte ihtiyaç duydukları bu glikojen isimli karbonhidratın karaciğerde bulunması bu organımızı daha önemli bir hale getirmektedir.

Diğer yandan ise alkolün veya çeşitli ilaçların neden olduğu toksinlerin vücuttan atılması, kanın pıhtılaşmasında kullanılan protein üretilmesi, yağ ve karbonhidrat işlenmesi için gerekli safra üretiminin gerçekleşmesi de yine karaciğerin görevleri arasında yerini almaktadır.

KARACİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğer organında doğrudan başlayan kanserli hücreler birincil, başka bir organda başlayarak karaciğere yayılan kanserli hücreler ise ikincil kanser olarak adlandırılmaktadır. Ancak bizler bu yazımızda karaciğer kanseri belirtilerine yer verirken genel olarak birincil, yani doğrudan karaciğerde başlayan kanserin nasıl kendisini belli ettiğine dair ayrıntıları belirteceğiz.

Aşırı Kilo Kaybetmek

Karaciğer kanserinin ilk belirtileri arasında aşırı ve hızlı kilo kaybı yer almaktadır. Özellikle tüm besinleri tüketmesine rağmen kilo veren bir kişinin bu konuda temkinli davranması gerekecektir.

Karın Bölgesinde Şişlik

Karaciğer rahatsızlıklarında meydana gelen şikayetlerden birisi de karın bölgesinde şişlik hissetmektir. Karında su toplamasının da yine kanserin yanı sıra birden fazla karaciğer hastalığının da habercisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sarılık Oluşması

Karaciğer kanserinde, karaciğer iltihaplanmasında veya safra yolları ile ilgili şikayetlerde genellikle safranın vücuttan normal bir şekilde atılamamasına bağlı olarak sarılık oluşur. Ellerde, ciltte veya gözlerin beyaz yerlerinde bu sarılık şikayetleri görülebilmektedir.

KARACİĞER KANSERİ NEDENLERİ NELERDİR?

Karaciğer kanserine neden olan faktörler ile ilgili olarak net bir bilgi bulunamamaktadır. Ancak bazı rahatsızlıklar ve zararlı alışkanlıklar nedeniyle karaciğerde düzensizlikler ve karaciğer kanserini tetikleyen durumlar görülmektedir. Karaciğer kanserini tetikleyen başlıca unsurlar arasında siroz hastalığı, karaciğerin yağlanması, hepatit B hastalığı veya alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar gelmektedir.

KARACİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Yukarıda nedenlerine yer verdiğimiz karaciğer kanserine karşı faktörleri ortadan kaldırmak, en iyi korunma yöntemi olacaktır. Bunun için hepatit hastalıklarından uzak durabileceğiniz korunmasız ilişkiye girmemek ve vücut sıvıları veya kan gibi değişimleri bilinçsiz şekilde yapmamak gerekmektedir. Alkol tüketiminin tamamen bırakılması da yine sirozdan ve diğer rahatsızlıklardan kurtaracağı için karaciğer kanserinden korunmanız aşamasında yardımcı olabilir. Sizler de bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde karaciğer kanserinden korunmaya yönelik iyi bir adım attığınızı açık bir şekilde görebilirsiniz.

KARACİĞER KANSERİ NASIL ANLAŞILIR?

Yukarıdaki şikayetleri yaşayarak gerekli başvuruları yapan kişi üzerinde biyopsi yapılması gerekmektedir. Kan testlerinde tümörün özelliklerine dair net bir bilgi alınamayacağından dolayı, biyopsi yapılarak incelemenin yapılması gerekmektedir.

KARACİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Karaciğer kanseri teşhis edildikten sonra sırada nasıl tedavi edilebileceğine dair bir yol izlenmektedir. Bunun için tümörün boyutlarını ve hangi hızda yayıldığını bilmek gerekmektedir. Karaciğer kanserine neden olan tümörün çıkarılması için cerrahi yöntem uygulanabileceği gibi, günümüzdeki teknolojik tedavi yöntemleri sayesinde iğne yardımıyla da bu kitleler yok edilebilir. Kemoterapi gibi alternatif tedavi yöntemleri de bulunan karaciğer kanserinde son çare ise gerek görülmesi halinde karaciğer nakli olacaktır.