Karaciğer ağrısı belirtileri ve tedavisi

Karaciğer, vücudun hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için büyük öneme sahip organlardan birisidir. Karaciğer, protein üretir, alyuvar üretir, safra üretir, hormon üretir, kanı zararlı maddelerden arındırır. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bu derece önemli görevleri bulunan karaciğerde meydana gelecek herhangi bir rahatsızlık, diğer organların da bu rahatsızlıktan etkilenerek vücut düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Karaciğerde ağrı, herhangi bir karaciğer hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Karaciğer ağrısının nedenleri

Karaciğer ağrısına sebep olan çeşitli hastalıklar bulunmaktadır.

-Karaciğer büyümesi: Karaciğer büyümesi, karaciğerin normalinden çok daha büyük boyutlara ulaşmasıdır. Büyüyüp çevre doku ve organlara baskı yapınca da, doğal olarak ağrı ortaya çıkmaktadır.

-Karaciğer yağlanması: Beslenme bozuklukları, düzensiz ve hızlı kilo alımı ile, alkollü içecekler tüketmeye bağlı olarak oluşan yağlanma, karaciğerin fonksiyonlarını bozduğu için ağrı yapmaktadır.

-Karaciğerde iltihaplanma: Karaciğer ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerindendir. İltihaplanmanın giderek yayılması durumunda, ağrı şiddetini arttırarak devam etmektedir.

-Kist: Ciğerde oluşan içi sıvı dolu kistler, iyi veya kötü huylu olsun ağrı yapmaktadır.

-Enzim yüksekliği: Karaciğerin hasar almasına bağlı olarak yükselen enzim değerleri sonucunda da, karaciğerde ağrı görülebilir.

-Bu sebepler haricinde karaciğer ağrısı, herhangi bir darbe alımında, yaralanmada veya karaciğer kanserine bağlı olarak oluşabilmektedir.

Karaciğer ağrısı belirtileri

Karaciğer ağrısının belirtileri, başka ağrılarla karıştırılmasına sebep olmaktadır.

-Karnın sağ üst tarafında(karaciğerin bulunduğu yerde) ağrı

-Nefes alırken, yine karnın sağ üst tarafında batmalar

-Ağrının solunum güçlüğü yaşatacak kadar şiddetli olması

-Ara ara kramp gibi giren keskin batma

Karaciğer ağrısı tedavisi

Karaciğer ağrısının tedavi edilmesi için, ağrıya ne tür bir hastalığın sebep olduğunun bulunması hedeflenmektedir. Doğru teşhis için, birçok farklı test yapılmaktadır. Gerekirse, farklı branşlardan doktorlarla birlikte, kapsamlı bir tedavi süreci yürütülmektedir.

Karaciğer büyümesi ve yağlanmasının sebep olduğu ağrının tedavisi, genellikle ilaç tedavisi şeklinde yapılır. Yağlanma ve büyüme için, antioksidan ve antibiyotik ilaçlarla, hastalıkların ilerlemesi durdurulmaya çalışılır.

Karaciğer iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrının tedavisi için de, yine öncelikle iltihaplanma tedavi edilmelidir. Sonrasında zaten ağrı kaybolacaktır. İltihaplanın tedavisi ise, antbiyotik ilaç tedavisidir.

Karaciğer ağrısı, kistlere bağlı olarak oluşmuşsa, uygulanacak tedavi, cerrahi operasyondur. Operasyonla, kistler alınır ve iyilişme sağlanır. Kistlerin sebep olduğu ağrı da, ortadan kalkmış olur.,

Karaciğer kanserinden dolayı oluşan ağrı, diğer türlere göre çok daha fazla ciddiyet taşımaktadır. Tedavisi, evresine göre cerrahi operasyon şeklinde yapılır.

Görüldüğü gibi, karaciğer ağrısı, kendisi tek olarak bir hastalık değildir. Karaciğerde önemli bir sağlık sorunu oluştuğuna dair ciddi bir belirtidir. Ağrı şikayetiyle doktora gidenler, çeşitli kan testleri, ultrason, MR ve fonksiyon testleri yapıldıktan ve ağrıya sebep olan hastalığın teşhisi koyulduktan sonra, hemen tedaviye alınmaktadır. Tedavi, hastalığın türüne ve hangi seviyelerde olduğuna bağlı olarak gereken tekniklerle yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.