Kara Çıban Belirtileri ve Tedavisi

ara Çıban

Kara çıban, halk arasında şarbon ve çoban çıbanı olarak bilinse de tıp litaritarün de antraks olarak adlandırılmaktadır. “Basitüs Antrasis” baktarisinin sebep olduğu kara çıban, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Daha çok otçul hayvanlar dediğimiz koyun, sığır ve beygir gibi hayvanlarda aniden ortaya çıkar ve insanlara bulaşma riski de oldukça yüksektir.

Kara çıban, bahsettiğimiz bu hayvanlara doğrudan temasta bulunan veya bu hayvanlardan elde edilmiş ürünlerin tüketilmesiyle insan metabolizmasına ve kan dolaşımına girerek iltihaplı apseler olarak kendini gösterir.

Hastalığa sebeo olan baktari spor formunda olduğu için, bu hastalıktan dolayı ölen insan ve hayvanlara otopsi yapılmamaktadır. Çünkü, kara çıban baktarisi yaklaşık olarak canlılığını 30-60 yıl kadar canlılığını korumakta ve ancak kadavralar açılmadığı takdirde bu spor formları ölmektedir.

Kara çıban, sıcak kanlı hayvanlar dediğimiz sığır, domuz ve koyunların daha genç olanların da sıklıkla görülmektedir.

Kara Çıbanın Çıkma Sebepleri:

Kara çıbanın yayılmasına, iç parazitler, uzun yolculuklar, aşırı sıcak ve soğuk, stres, kötü bakım, açlık ve aşırı yorhunluk gibi nedenler rol oynamaktadır. Özellikle de, bataklık olan bölgelerde, sıcak ve rutubetli alanlarda görülen hastalık, gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük kayıplara sebep olmaktadır.

Kara çıban, diğer bilinen adıyla şarbon hastalığı meslek hastalığı olarakta bilinir. Daha çok hayvanları ile ilgilenen köylüler de, veterinerlerde ve deri toplayan kişiler de görülür.

Şarbon baktarisi taşıyan hayvanlarda görülen bazı belirtilerle hastalık teşhis edilmektedir. Bu belitiler şunlardır; solunumda güçlük, hareketlerde yavaşlama ve sendeleme, ayakta durmakta zorlanma, titremeler ve halsizliktir. Erken tanı ve tedavi bu hastalık için de çok önemlidir. Çünkü bu belirtilerden sonra kısa süre içinde ölüm gerçekleşebilir. Ölümden önce veya sonra da hayvanların ağzından, burnundan ve makatından kanlı akıntılar geldiği için, bulunan bölgenin karantiya alınıp derhal dezenfakte edilmesi de çok önemlidir.

Kara Çıbanının İnsanlarda Görülen Belirtileri:

İnsanlara daha çok hayvanlardan bulaşan şarbon baktarisi, ilk önce deri üzerinde oluşan iltihaplı kara sivilceler şeklinde görülür. Bu hastalık deri dışında, iç organlara da sirayet edebilir ve en çokta bağırsaklar ve akciğerlere yerleşir. Ancak insanlar da en sık deri üzerinde kara çıban görülmektedir.

İnsanlarda kara çıban derinin açık bölgeleri olan, burun, yüz, eller ve ayaklarda çıkmaktadır. Deri yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık görülür ve daha sonra bu yaralar şişerek iltihaplı bir görünüm alır. Kişiler de halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk görülmeye başlar.

Kara çıban hastalığı ölümcül bir hastalıktır. Bu sebeple bazı tedbirler alınarak hastalığın bulaşması önlenmelidir.

Bu sebeple, kara çıbandan korunmak için, hasta olan hayvanların hemen öldürülmesi ve bölgeden uzaklaştırılması gerekmektedir. Öldürülen hayvanlar uzak bir bölgede kireçli kuyulara gömülerek spor formlarının tekrar yüzeye çıkması engellenir.