Kanarya Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bazı durumlarda soğukların etkisi ile bazı durumlarda ise geçici olarak hastalanan kanaryalar dikkat edilmediğinde sonuçlar üzücü olabilmektedir. Kanarya hastalıkları olarak birçok çeşit bulunmaktadır. Vücut yapıları olarak hassas olan kanaryalarda;

Soğuk algınlığı

kanarya tüylerini kabartarak halsiz ve durgun olarak durduğu zaman soğuk algınlığı belirtileri başlamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde sahipler yen yerine haşlanmış patates vermektedir. Aynı zamanda kaşığı ile bal da kanaryalara verilmektedir. Böylede susayarak su içmeleri de sağlanmış olmaktadır. Su ile beraber vitamin ve iyileştirici ilaçlarda da kuşun dengesini toplaya yardımcı olabilirsiniz. Birkaç gün süren bu aşamada kuşların bulunduğu ortam sıcaklığı da sabit kalmalıdır. Bu sıcaklık derecesi ise 25 – 30 C oda sıcaklığında olmalıdır.

Nezle

kuşun burnunda oluşan sık akıntı ve göz çevresindeki çapaklanma ile kanarya hastalığı belirtileri başlamaktadır. Mikrobik ortamlar ve ilerlemiş soğuk algınlığı ile oluşan durumlarda başlayan hastalık ilerlememesi için acil müdahale yapılmalıdır. Kişilerin kendilerinin yapacakları müdahale içerisinde ilk olarak göz çapakları temizleme ve burun tıkanıklığı giderme olmalıdır. Çünkü burun tıkanıklığı kanarya da zor nefes almaya yol açmaktadır. Göz çapak temizleme işlemi için kanarya merhemi olan sigmamycine sürülmelidir. Aynı zamanda vitamin olarak da B ve C vitaminleri fazla olan besinler ile bir süre beslenmelidir. Nezle hastalığı da soğuk algınlığı nedeni ile olduğu için oda sıcaklığının sabit kalması önemlidir.

Ses kısıklığı

uzun süre hasta kalma sonucunda ortaya çıkan bu durum devamında önlem alınmaz ise kuşlar için zor durum başlamaktadır. Bu durum kanaryalarda ses kaybı olarak da bilinmektedir. Hastalık sonucunda oluşan ses kaybı iyi bakım sonucunda eski durum sağlanabilmektedir. Korku ya da endişeli bir durumda oluşan ses kaybının düzelmesi için kişiler kuşları güvenli ortamda bulundurarak güven vermesi gerekmektedir.

Tüy dökülmesi

belli dönemlerde oluşan tüy değişiminin yanı sıra özellikle kafa ve boyundaki tüylerin dökülmesi hastalık belirtilerini göstermektedir. Böylece tüy dökülmesinin ardından halsizlik ve isteksizlikte beraberinde gelmektedir. Kanaryalarda tüy dökümü hastalığı ilaçla tedavi ile sonuç verilmektedir. Yemine karıştırılan vitamin ve yıkanma suyuna eklenen ilaç ile kısa sürede tedavi sonuç verecektir.
Yukarıda bulunan hastalıklar sadece en belirgin olarak bilinen kanarya hastalıkları olmaktadır.kanarya sahipleri olarak kuşların en çok kullandıkları tedavi ilaçları olarak terramycineggformula bulunmaktadır. Kuş sahiplerinin bu ilaç ile oluşabilecek tüm mikrobik hastalıkları yenmesi de mümkün olmaktadır. Genel olarak da bilinen tüm kanarya hastalıkları;

Kusma

Çırpınma ve dengesiz uçma

Kuvvetli bakım

Kaşıntı ve bitler

Yağlanma

Aşk hastalığı

İshal

Deri yanığı ve çıban

Tüy değişimi

Güneş çarpması

Kabuksuz yumurtlama

Kuyruk hastalığı

Yumurtlamada zorluk yaşama

Bacakların pullanması olarak bilinmektedir.

Her hastalık için sağlıklı bakım kanaryalar için önemli olmaktadır. Aynı zamanda düzenli vitamin ve temizlik de hastalanmaması için ön planda tutulmalıdır.