Kan Çıbanı Hakkında Bilgiler

Kan Çıbanı Hakkında Bilgiler

Deri altındaki kıl ve ter bezlerinin bazı zararlı bakteriler nedeniyle iltihaplanması durumunda oluşan çıban türüne kan çıbanı denmektedir. Kan çıbanı, bir tür deri hastalığıdır. Beslenmeden giyilen kıyafetlerin türüne kadar birçok nedenden dolayı oluşabilen kan çıbanı sancılıdır ve kıl dibinde oluşur. Vücut üzerinde en çok görüldüğü yerler, yüz, sırt ve ense olarak bilinmektedir. İltihaplanma ile başlayan kan çıbanı, çok hızlı bir şekilde büyür. Kan çıbanına neden olan mikrobun adı stafilokok olarak bilinir. Kırmızı renkli ve sert bir şişlik olarak kendisini gösterir. Şişlik oluştuktan sonra çıban içerisinde iltihaplar akmaya başlar. Zamanında tedavi edilmez ve temizliğe dikkat edilmezse yayılması da hızlı olur. Tedaviden sonra kan çıbanı kabuk bağlar ve bu kabuk döküldükten sonra çukur şeklinde bir iz oluşur. İz kalıcı değildir ve kısa sürede geçecektir. Kan çıbanı baş vermez ve haftalar boyunca da geçmek bilmezse adına kör çıbanı denir.

Kan Çıbanı Çıkmasının Nedenleri

– Sağlıksız beslenme,
– Vitamin eksikliği,
– Vücut temizliğinin ihmal edilmesi,
– Çok dar kıyafetler giymek,
– Fazla kilo sorunu,
– Sentetik kumaşların vücuda temas etmesi,
– Sağlıksız bakım ürünleri kullanmak,
– Mikrop ve zararlı bakteri içeren yerlerde bulunmak,
– Kanser ve kemoterapi tedavisi,
– Bazı kan hastalıkları ve şeker hastalığı sonucu görülebilir.

Kan Çıbanı Çıkmasının Belirtileri

Sivilce olarak kendisini gösteren kan çıbanı, hafif bir ağrı, şişlik ve yanma belirtileri ile başlar. Oluşan bölgede iltihaplanma da başlayınca, kişide ateşlenme de görülür. İltihap ile birlikte ucunda beyaz bir madde birikir ve dışarı doğru zaman zaman akar. İltihap tamamen aktığında sarı renkli bir tabaka oluşur.

Kan Çıbanı Tedavisi

Kan çıbanı olduğu zaman, ilk evresindeyken tentürdiyot sürülüp Arap sabunu ile bölge temizlendikten sonra güneşte bekletilerek deri kurtarılabilir. Yapılmaması gereken en önemli şey kan çıbanının sıkılmaması gerektiğidir. Temizlik, güneş ve bitkisel ürünler ile ilk tedavisi uygulanabilir. İleri durumlarda mutlaka doktor yardımı alınmalıdır. Antibiyotik kullanımı ile zararlı bakteriler kalıcı bir şekilde yok edilir. Merhemler yardımı ile kan çıbanı çıkan bölge sarılır ve iyileşene dek su ile temastan kaçınılması önerilir.

Kan Çıbanı Tedavisinde Kullanılabilecek Bitkiler

– Siyah zeytin ezilip kan çıbanı üzerine sürülebilir.
– Lahana ya da marul yaprağı gazlı bez yardımı ile çıban üzerine sarılabilir.
– Kekik yağı da çıban henüz yeni oluştuğunda iyileştirici bir etki gösterecektir.
– Süt ve incir karışımının kan çıbanına sürülmesi de önerilir.