Kalıtsal Hastalıkların Belirtileri ve Tedavisi

Genlerle, ebeveynlerden çocuklarına geçen hastalıklara kalıtsal hastalıklar denir. Hastalıkların birçoğu da, kalıtsal özelliktedir. Çocuklarda, herhangi bir hastalık görüldüğünde öncelikle, ailede aynı hastalığı geçirmiş olan var mı diye sorulmaktadır. Peki kalıtsal hastalıklar nelerdir? Kişiden kişiye nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir gibi soruların cevabını daha kapsamlı şekilde açıklayalım.

Kalıtsal Hastalıklar ve Belirtileri Nelerdir?

Kalıtsal hastalıkların bazıları basit cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirken, bazıları da kalıcı olarak seyrettiğinden, sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Anne babaların, DNA yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan hastalıklar, çocuklarda da görülmektedir. Yaşadığımız çağın en çok görüldüğü hastalıklar olan kalıtsal hastalıklar, mutlaka tedavi gerektiren ciddi hastalıklardır. Teknik gelişmelerin çok fazla yaşandığı günümüzde, kalıtsal hastalıklar için gelişmiş tedavi seçenekleri kullanılmakta, hatta bazı durumlarda hastalık genden ayrıştırılarak sonraki nesile geçmesi de önlenmektedir. Hemofili, yumurtalık, bağırsak, rahim ve meme kanseri gibi bazı kanser türleri, akciğer hastalıkları, prostat, lösemi, astım ile kalp ve damar hastalıkları, kalıtsal hastalıklardır.

Genetik hastalıklar günümüzde daha anne karnındayken teşhis edilmekte ve gereken önlemler alınmaktadır. Ancak, hastalıkların bazıları tedavi edilebilirken bazıları da, ömür boyu kalıcıdır. Genetik hastalıkların hepsi, her bireyde aynı belirtileri göstermez. Ayrıca her hastalık, fiziki şekilde belirtiler ortaya çıkarmaz. Zeka geriliği gibi hastalıklarda, çocuklarda belirli yaşa gelene kadar hastalık anlaşılmayabilir. Hastalıklar, hastalığın türüne göre bazı belirtilerle de ortaya çıkabilir. Örneğin; genetik geçişli olan kanser türleriyle karşılaşıldığında, halsizlikten bulantı ve kusmaya, baş ağrısından ateş ve terlemeye kadar birçok birçok belirti görülebilir.

Kalıtsal Hastalıkların Tanısı

Kalıtsal hastalıkların tanısı, hastalığın türüne göre değişik dönemlerde koyulmaktadır. Genetik geçişli bazı hastalıklar, çocuk daha anne karnındayken teşhis edilebilmektedir. Bazıları da, hastalıklar fiziki ya da psikolojik belirti göstermeye başladığında teşhis koyulmaktadır. Ancak ebeveynler, kendilerinde olan ve kalıtsal olarak nitelendirilen bazı hastalıklara karşı, genetik danışmanlık hizmeti de alabilir. Genetik danışmanlık sayesinde, soyağacında hangi kalıtsal hastalıkların olduğu belirlenir ve bu hastalıkların çocuğa geçme riski hesaplanır. Kalıtsal hastalıklarda, tanı ne kadar erken konulursa, tedaviden olumlu sonuç alma şansı da o kadar yüksektir.

Kalıtsal Hastalıkların Tedavisi

Kalıtsal hastalıkların tedavisi, uzun bir süreci kapsamaktadır. Genetik geçişli hastalıklar çok çeşitli olduğu için, tedavi teknikleri ve süreleri de çeşitlidir. Günümüzde, kalıtsal hastalıkların tedavisi için daha çok, anne karnında önlem alınmaktadır. Ancak, yine kalıtsal özellikli birçok hastalık, çocuk belirli bir yaşa gelene kadar teşhis edilememektedir. Özellikle, bazı kanser türleri, ileri yaşlarda ortaya çıktığından, ailesinde kalıtsal özellikli kanser hastalığı olanlar, belirli periyodlarla mutlaka kontrole gitmelidir. İçinde yaşadığımız dönemde birçok hastalığın tedavisinin kolaylıkla yapılabildiği gibi, kalıtsal hastalıklar için de çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu teknikler sayesinde hastalık ya kontrol altında tutulmakta, ya da hastalığa neden olan gen alınarak hastalık sonlandırılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.