KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDİR

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDİR?

Kalın bağırsak kanseri özellikle Avrupa ülkelerinde çok fazla görülen kanser türlerindendir. Kolon ve rektum bölgelerinde oluşan problemlerden dolayı meydana gelir. Kalın bağırsak kanseri sindirim sistemini çok fazla zorlayan kanser türlerindendir. İnce bağırsak kanserine göre türü daha fazla olan kanserdir. Yani ince bağırsak kanserinden daha çok kalın bağırsak kanseri meydana gelir. Ailenizde daha önceden eğer bir kişi kalın bağırsak kanserine yakalandıysa geride kalan kişilerinde özellikle 40 yaştan sonra muhakkak kolonoskopi çalışmasına tabi tutulmaları gerekir.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ OLUŞUM SÜREÇLERİ

Kalın bağırsak kanserleri genelde aşırı kırmızı et tüketenlerde meydana gelebilir. Çok fazla stres yaşayan insanlarda çok sık görülen kanser türlerindendir. Kalın bağırsakta tıkanıklık oluşursa sindirimde çok zorlanırız. Ayrıca kalın bağırsak içerisinde iyi ve kötü huylu olan polip ya da tümör isimlerini verdiğimiz kanser türleri meydana gelir. Kalın bağırsak kanserine yakalanan kişiler genelde cerrahi tedavilerle iyileşmeye çalışırlar. Işın tedavisi ve kemoterapi olarak adlandırdığımız tedavilerle süreç uzun geçebilir. Kişilerin aldıkları ışın tedavisi seansları ise akciğere yayılmasını ve yayılan kötü hücrelerinde durdurulması açısından çok önemlidir.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ METASTAZ YAPARMI?

Kalın bağırsak kanserlerinde metastaz yapan kötü huylu hücreler akciğer ve lenf dokularına bulaşması olağan durumdur. Kolonda oluşan ritim ve düzenli dışkı yapamama sorunları diğer dokularında düzenli çalışmasına olumsuz neden teşkil eder. Kalın bağırsak içerisinde farklı bölgelerde tutunan kötü huylu olan hücreler genelde metastaz yaparlar. Diğer adı kolon kanseri olarak bilinen kalın bağırsak kanserlerinde dışkıdan gizli kan geldiği görülebilir. Genelde rektal el ile parmak muayyene ile anlaşılan kanser türlerindendir.

KALIN BAĞIRSAK EVRELERİ VE AŞAMALARI

EVRE 0: Kalın bağırsak kanserinde evreler bulunur. Kanserin çok erken safhada olması 0 olarak adlandırılır iyileşme şansı oldukça fazladır. Kişiler ışın tedavisi ve ya kimyasal tedavi alma gereksinimi duymazlar.

EVRE1: Kanserin kolonun iç kısmına tutunmasından kaynaklı oluşumlardır. Kolektomi adı verilen cerrahi müdahale ile kalın bağırsak sol ya da sağ kısmında tutulan kanserli olan bölge yok edilir.

EVRE 2 : Kanserde 2. Evre ise oldukça zordur.. Kanserin bağırsak dışında diğer yerlere metastaz yaptığı gözlemlenmektedir. İç kısımdan lenf bezlerine kadar sıçrayan kanser için mutlaka kimyasal tedavi almak gereklidir. Kanserin komşu organlara yayılması ameliyat içinde sor olduğunu gösterir. Eğer hasta Evre 1 oranında ise %85 oranında sağ kalım oranı bulunmaktadır.

EVRE 3: Kanser yakınında olan kalın bağırsak için lenf bezlerine kadar sıçrayan evredir. Bu evrede sağ kalım oranı düşmektedir. %50 civarında sağ kalım oranı belirlenmektedir.

EVRE 4: ilgili kanser türünde son evre olarak adlandırdığımız kanser türünde artık ciddi derece kişi maalesef zarar uğramış demektir. Vücudumuzda diğer geri kalan bölgelere yayınlan kanser artık oldukça kötü durumdur. Karaciğer akciğer, lenf, yumurtalık gibi bölümlere yayıldığı gözlemlenmektedir. 4. Evrede kemoterapi işlemlerine hasta olumlu yanıt verirse bağırsak kanserinin dışarı alınması durumu oluşabilir. Endoskopik yöntemlerle karaciğer ve akciğer ve diğer organlara yayılan kanserin küçültülmesi temel alınmaktadır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDEN NASIL KORUNABİLİRİZ

İlgili kanser türü kötü olan ve çok sancılı geçen kanserlerdendir. Kişilerin bu süreçte mutlaka yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalın bağırsak kanseri olan kişiler asla kırmızı et tüketmemelidir. Kalın tabaka halinde olan yiyecekler kullanılmaması gerekir. Makat bölgesini zorlayan ve midede aşırı gaz yapan şeyler çok uygun değildir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi ilgili kanserde muhakkak moral seviyenizi en üst sınırda tutmak gereklidir. Umutlu, güler yüzlü, stres olmamak ve korkmamak gerekir. Lifli gıdalar ve bol bol vitamin destekli sular içerek, kanserden korunabiliriz.