KALÇA ÇIBANI NEDİR

KALÇA ÇIBANI NEDİR ?

Çıbanı, iltihaplı bir deri hastalığıdır. Genellikler vücudumuzun hava almakta zorlandığı sıcak ve terleyen bölgelerde çıkmaktadır. Kalça çıbanı; insan derisindeki güçsüz alanlardaki kıl köklerinde veya yağ bezlerinde oluşan iltihaplardır. İltihap oluşturan bu bakteriye “stafilokok” ismi verilir. Bu alanlarda oluşan bakterilerle alyuvarlar savaşır; ama mücadele sonuca kavuşamaz. Alyuvarların ve bakterilerin atıkları bölgede birikir ve şişlk oluşturur. Yaygın olarak kalçada, kabada kıyafetlerin temas ettiği yerlerde görülür. Kalça çıbanı; dar kıyafetler, hareketsizlik, sürekli oturmak, sentetik kumaşlar, aşırı kıllanma, kaşıntılı hastalıklar, sağlıksız beslenme, kötü alışkanlıklar ve vitamin eksikliği gibi çeşitli iç ve dış faktörlerden kaynaklanır. Vücudu bu olumsuzluklardan kurtarırsanız, birçok sağlık sorununu aşabilirsiniz.

l Kalça çıbanı, belli bir cinsiyet aramaz. Her yaşta oluşabilir. Belirgin bir görüntüye sahiptir ve gözle görülebilir. Başlangıçta sivilce gibi, ağrılı ve kırmızı renkli bir şişliktir. Bir hafta içinde bu şişlik iltihap toplar. İltihabı kendiniz patlatmayın ya da sıkmayın. Kalça çıbanı, iltihap olgunlaşınca kendiliğinden patlayacaktır. Bölgeyi temiz tutunuz ve hijyen açısından uygun pedler kullanabilirsiniz. Kalça çıbanını gazlı bezle örterek kontrol altında tutabilirsiniz. Hem olası bir basınca karşı korursunuz hem yayılmayı engellersiniz. İrinin boşaldığını anlarsanız, gecikmeden müdahale ederek bölgeyi temizleyin. İrin kendiliğinden patlayınca ağrı azalır. Bölgede çıbanın büyüklüğüne göre bir yara oluşur. Yara bir hafta içinde kabuk bağlar. Kabuğu koparmayın. Vücut zaman içinde yaranın kabuğunu atacaktır. Eğer siz irini patlatırsanız ya da çıbanın kabuğunu koparırsanız , içinde kalan bakteriler yayılarak tekrar kalça çıbanı oluşabilir. Müdahale etmeyin, vücut kendi bağışıklık sistemiyle yarayı iyileştirecektir.
l Kalça çıbanı; çoğalarak şirpençe veya aslan pençesi olarak da bilinen kalça çıbanlarını oluşturabilir. Çıbanların hepsi tekmiş gibi görülür. Çok serttir ve dokununca ağrı hissedilir. Hastanın genel sağlık durumu bozulur ve şikayetler başlar. Ateş, titreme, baş ağrısı görülebilir. Bu çıbanlar daha geç olgunlaşır. Hastayı rahatsız etme süresi uzar. Mutlaka doktora gidilmelidir. Cerrahi müdahale gerekebilir. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim de bu hastalıkla mücadele etmiştir.
Kalça çıbanından şikayetçiyseniz; rahat ve bol kıyafetler tercih edin. Yaranın üzerine oturmayın, herhangi bir basınç uygulamayın. Mümkünse dinlenin. Bölgenin hijyenine dikkat edin. Doktora ya da uzmana giderek yardım isteyin. Başlangıç aşamasındaki çıbanların, krem ve antibiyotikle olgunlaşma süresi hızlandırılır. Tedavi sonucu hastanın ağrısında azalma ve kişi de rahatlama görülür. Kontrollü bir şekilde kalça çıbanı tedavi edilir. Doktor ya da bir uzman kontrollünde bitkisel tedavi yolları da uygulanabilir. Birçok hastanın bitkilerden şifa bulduğu bilinmektedir. Ayrıca inançla düzenli okunan çıban duası da hastaların derdine çare olabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.