Kalbin Hızlı Atması, Kalbin Hızlı Atması Nedenleri Nelerdir

İnsanların gün içerisinde gerçekleştirdikleri pek çok davranışın, bazen zor durumlara neden olacağı görülecektir. Bu durumlar arasında da kalbin hızlı atması bulunmaktadır. Bunun nedenlerinin neler olabileceğini ve sizlerde nelere yol açabileceğini merak ediyorsanız, bu soruların yanıtlarını yazımızdan alabilirsiniz. Kalbin hızlı atması durumunda neler yapmanız gerektiğinin yanıtını da almış olacaksınız.

Kalbin hızlı atmasının nedenleri nelerdir?

Çok fazla kafein aldığınızda, aşırı spor yaptığınızda, stres yaşadığınızda, ilaçların yan etkilerinden, alkol tüketmekten ve çeşitli iç hastalıklardan dolayı kalp hızlı atabilir. Başta kalp hastalıkları olmak üzere, tirpid ve akciğer hastalıkları da kalbin hızlı atmasına neden olabilmektedir. Bu yönde bir şüpheniz varsa mutlaka uzman bir doktorla görüşmeniz gerekmektedir. Sürekli tekrar eden ve şiddetini artıran hızlı kalp atışlarında, kontrol altına almak için mutlaka uzman bir doktorun muayene etmesi gerekecektir.

Bununla birlikte vücudun çeşitli nedenlerden dolayı elektrolit seviyesi değiştiğinde de yine kalp hızlı atmaya başlayabilir. Vücudun aşırı susuz kalması durumunda, aşırı ateş halinde veya kusma yaşandığında da değişebilecek olan elektrolit dengesizlikleri durumunda kalbiniz normalden daha hızlı atabilir.

Nabzın yükselmesine yol açan bu durumların sizi rahatsız etmesi halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Kalbin hızlı atması nasıl tedavi edilir?

Kafein tüketimini azaltmanız, stresi yönetebilmeniz ve daha az şeker tüketmeniz halinde kalbin atışları normale dönecektir. Kardiyo egzersizi yapmanızın veya kilonuzu korumanızın da hızlı kalp atışını düşüreceğini görebilirsiniz.

Bununla birlikte zararlı alışkanlıklarınızı da bırakmanız gerekecektir. Sigarayı bıraktığınızda, vücudunuzun nabız oranındaki önemli düşüşlerin de farkına varabilirsiniz. Beslenmenizde daha çok lifli gıdalara yönelmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Herhangi bir kalp hastalığından şüphelenmeniz durumunda işin uzmanlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Kilo problemi olan kişilerin, kiloyu düşük tutması ve kalbin fazla çalışmasını sağlaması son derece önemli olacaktır.

Hızlı kalp atmasına neden olan etkenler belirlendiğinde, sorunların da çözümü sağlanabilecektir. Bununla birlikte kalp atışının hızını düşürecek olan ilaçlar da tercih edilebilecektir. Ancak bu ilaçları kişilerin kendi kendine alması son derece tehlikeli olacaktır. Bu nedenle de doktor kontrolünde olmanız faydanıza olacak bir durumdur.