Kadın Hastalıkları Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kadın hastalıkları arasında en önemli konu düzensiz adet görmektir. Bunun dışında rahim hastalıkları, tüp hastalıkları da kadınların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kadınlar yaşamları boyunca 14 yaşından başlayarak 45-50 yaşlarına kadar düzenli bir şekilde ( 28 günde 1 ) adet görürler. Adet görmelerinin nedeni her ay döllenmek üzere yumurta bırakmaları ve böylece üremelerinin sağlanmasıdır. Döllenmeyen yumurta rahim duvarı ile beraber yenilenir. Eski dokunun atılması olayına adet deniyor. Ancak bazen adet dönemi ortasında kadınlarda normal olmayan akıntılar ortaya çıkabilir. Vajinal akıntılar süt renginde, kokusuz olabilir. Zihinsel ve fiziksel stres bu döngünün bozulmasında etkili olabilir. Sporcu kadınların adet düzenleri bozulabilir. Aşırı egzersiz yapan kadınlar, sürekli stres altında olan kadınların bu durumu fizyolojik yansımalara yol açar. En hassas sistem olan üreme sistemlerinde aksamalara yol açabilir.

1.Vajinal Sekresyonlar

Vajina içinde vajinal koruyucu sıvı vardır. Bu sıvı içerisinde, selülozik materyaller çeşitli mikro organizmalar mukus ve laktik asit bakterileri vardır. Amaç beklenen bir asidik ortam olan ve pH değeri 3,8-4,4 arasında olan bir fiziksel durum oluşturmaktır. Bu halde iken vajinada istenmeyen zararlı bakteriler ve mikroplar üreyemez. Cinsel birleşme sırasında da özel bezler yolu sıvılaştırmak için salgılar salar.

2.Bakteriyel Vajinoz Nedir

Vajinadaki doğal denge bozulursa, a-tipik mikroplar üremeye başlar. Enfeksiyonlar için ortam hazırlanmış olur. Hormonlarda oluşabilecek dalgalanmalar, Jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan anti biyotikler, cinsel aktivitede hijyene dikkat edilmemesi, çok eşlilik belirli risklere yol açar.

3.Genital Bölge İltihapları

Vajinada akıntılar önemlidir, renk koku ve dokusu incelenmelidir çünkü bazı hastalıkların habercisi olabilirler. Vajinal kaşıntı ve yanma vajinal mantarların neden olduğu bir durumdur. Enfeksiyonlar tedavi edilmezde kadınlarda çok çabuk böbrek yollarına bulaşabilirler. Mantarlar- virüsler ve bakteriler korkulan enfeksiyon kaynaklarıdır. Kadınlarda anüs- üretra ve bağırsaklarda oluşabilecek enfeksiyonlar çok kolay bir şekilde vajinal enfeksiyonlara dönüşebilirler. Fallop tüpleri ve yumurtalıklara bulaşan enfeksiyonlar kısırlığa yol açabilir.

4.Kadın Hastalıkları Akıntı Neden Olur

4.1.Vajinal temizliğin yapılmaması ya da aşırı yapılması : Kadınlar vajinal temizlik için sabun ve çeşitli şampuanların yanı sıra güzel kokulu ve masum gibi görünen kimyasal kozmetik ürünler kullandıklarında, vajinanın kendini temiz tutması için salgıladığı ve belirli bir biyoljik dengede tuttuğu salgıların dengesi bozulur. Aşırı temizlik gibi az temizlik de zararlıdır.

4.2 Kontraseptif fitiller akıntılara yol açabilir.

4.3 Alerjiler: Sabunlar, dezenfektanlar, özel spreyler, sentetik tekstil iç giyim ürünleri iç genital bölgede alerjiye neden olabilir. Bazı kadınlarda prezervatife karşı alerji gelişebilir. Bu da akıntı nedenidir.

4.4 Antibiyotiklerin Yan Etkileri: Kadınlarda istenmeyen akıntılara neden olan bir diğer faktör, kullanılan antibiyotiklerdir.

4.5 Zayıf Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıf olması sürekli olarak jinekolojik hastalıklara ve alt idrar yolları enfeksiyonlarına yol açar.

4.6 Vajinal Tümörler: Vajinada oluşabilen tümörler de kadınlarda akıntı nedenidir. Tümör varsa kanlı akıntılar oluşabilir.

5 Bakterilye Vajinöz Belirtileri: Gri ve renkli bir akıntı ya da renksiz ve kötü kokulu akıntı bakteri olduğunun belirtisidir. İdrarda yanma ve kaşıntı da buna eşlik eder.

6. Klamidya Enfeksiyonu: Kadınlarda dönem arası kanama, karın ağrısı ve akıntı gibi belirtileri vardır. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Tedavi edilmezse çok ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sonuç : Kadınlarda oluşabilecek akıntıların rengi kokusu ve kıvamı hastalık hakkında doktora ip ucu verebilir. Eşlik eden karın ağrıları ve alt karın ağrıları ya da yüksek ateş de mutlaka doktora gitmeyi gerektirir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.