İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

ITP hastalığı ya da diğer ismi ile immün trombositopenik purpura adı verilen hastalık vücutta pıhtılaşmadan sorumlu olan trombositlerin aşırı şekilde yıkılması ve bunların kandaki miktarlarını düşmesi sonucunda kanamalara sebep olan bir hastalık şeklinde ifade edilir. Bu kanamalar genel olarak cildin alt kısmında meydana gelir. Cildin üstünde ise mor ya da kırmızı renge benzeyen döküntü tarzında kanamalar şeklinde kendini belli eder. Sağlıklı insanların vücudundaki trombosit seviyesi 150 000 ile 450 000 arasında değişkenlik gösterir. Ancak ITP hastalığı olan insanlarda bu rakamlar 100 000’den daha alt seviyeye iner. Bu durumda bağışıklık sistemi trombositleri düşman olarak algılar ve onlara saldırır. Bundan dolayı hastalık ortaya çıkar.

ITP Hastalığı Neden Olur?

ITP hastalığı nedenleri henüz bilinmemektedir. Bu hastalığa sahip kişilerde vücut kan trombositlerini yok eden antikorlar üretir. Üretilen bu antikorlar virüs ya da bakterilere saldırarak onları yok ederler. Bulaşıcı özelliği bulunmayan bu hastalığın aşı, virüs ya da kullanılan bazı ilaçlardan dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda daha sık meydana gelen ITP hastalığı yetişkinlerle kıyaslandığında çocuklarda daha sık ortaya çıkar. Çocuklarda ise cinsiyet ayrımı olmadan hem kız hem de erkek çocukları eşit oranda etkiler. Dolayısıyla çocuk sahibi olanların hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşır.

ITP Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

ITP hastalığı belirtileri arasında ilk sırada ciltte kanamalar yer alır. Genellikle hasta kişilerin doktora başvuru şikâyeti döküntü şeklinde görülen kanamalardır. Çok nadir de olsa bazı hastalarda daha ciddi seviyelerde iç organ kanamaları meydana gelebilir. Bunların haricinde hastalarda kırmızı ve mor renkli cilt altı kanamaları, burun kanaması, diş eti kanamaları, idrarda kanama, kadınlarda adet kanamasının artması, kan tükürme ya da kanlı kusma, dışkıda kanamalar, sindirim sistemi kanamaları gibi durumlar görülür. Buna ek olarak hastaların vücutları kolayca morarır hale gelir. Vücutta daha önce olmayan ve çok hafif darbede açığa çıkabilen morarmalar oluşur. Bunların haricinde bazı kişilerde ise hiçbir belirti meydana gelmez. Bunun nedeni ise trombosit sayısındaki düşmenin hafif dereceli olmasıdır.

ITP Hastalığı Ve Tedavisi

ITP hastalığı tedavisi hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu tedavide temel amaç bağışıklık sisteminin anormal yanıtını azaltmaktır. Buna yönelik olarak hastalara trombosit üretimini artıran ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlar, dalağın alınması, ritüksimab, IVIG ve steroid gibi tedavi şekilleri uygulanır. Steroid halk arasında kortizol tarzı ilaçlar olarak da bilinir. IVIG ise ciddi düşüklüğü olan kişilere yapılan tedavidir. Ritüksimab ise bağışıklık sisteminin antikor üreten hücrelerini hedef alan bir ilaç olarak ifade edilir. Hastalığa yönelik tedavi hematoloji yani kan hastalıkları uzmanı tarafından yapılır. Bu hastalık kimi insanlarda tekrarla seyredebilir ve tedaviye dirençli olan bir hastalık olarak bilinir.