İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Herkes bazen ishal olur. Çoğu durumda, ishal birkaç gün sürer. Ancak ishal haftalarca sürdüğü zaman, kalıcı enfeksiyon, inflamatuar bağırsak hastalığı veya tahriş eden bağırsak sendromu gibi daha az ciddi bir durum bozukluğu gösterebilir.

İshal Hastalığının Belirtileri

İshal ile ilgili belirtiler ve semptomlar şunları içerebilir:

1. Gevşek, sulu dışkı

2. Karın krampları

3. Karın ağrısı

4. Ateş

5. Dışkıda kan

6. Şişkinlik

7. Mide bulantısı

8. Saptanamayan bağırsak hareketleri

İshal Hastalığının Nedenleri

Bir dizi hastalık ve durum, dahil olmak üzere ishale neden olabilir.

Virüsler: İshale neden olabilen virüsler arasında, Norwalk virüsü, sitomegalovirüs ve viral hepatit bulunur. Rotavirus akut çocukluk çağı ishalinin yaygın bir nedenidir.

Bakteriler ve parazitler: Konserve yiyecek veya su vücudunuza bakteri ve parazitleri aktarabilir. Giardia lamblia ve cryptosporidium gibi parazitler ishale neden olabilir.

İshalin yaygın bakteriyel nedenleri arasında campilobakter, salmonella, shigella ve Escherichia coli bulunur. Gelişmekte olan ülkelerde seyahat ederken, bakteri ve parazitlerin neden olduğu ishal genellikle seyahat ishali olarak adlandırılır. Clostridium difficile enfeksiyonu, özellikle bir antibiyotik tedavisinden sonra ortaya çıkabilir.

İlaçlar: Antibiyotikler gibi birçok ilaç ishale neden olabilir. Antibiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakterilerin doğal dengesini bozabilecek iyi ve kötü bakterileri yok eder. İshali oluşturan diğer ilaçlar, kanser ilaçları ve magnezyumlu antasitlerdir. Laktoz intoleransı. Laktoz süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Laktozu sindirmekte güçlük çeken insanlar, süt ürünleri yedikten sonra ishal olabilirler.

Vücudunuz laktozu sindirmeye yardımcı olan bir enzim yapar, ancak çoğu insan için bu enzimin seviyeleri çocukluktan sonra hızla düşer. Bu yaşlandıkça artan laktoz intoleransı riskine neden olur.

Yapay tatlandırıcılar: Sorbitol ve mannitol, sakızda bulunan diğer tatlandırıcılar ve diğer şekersiz ürünler, ishale neden olabilir.

Ameliyat: Bazı insanlar abdominal cerrahi veya safra kesesi çıkarma ameliyatı geçirdikten sonra ishal olabilirler.

İshal Hastalığı Tedavisi

Çoğu ishal vakası, tedavi edilmeden birkaç gün içinde kendi kendine temizlenir. Başarısız bir şekilde ishal için yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları denediyseniz, doktorunuz ilaç veya başka tedaviler önerebilir.

Antibiyotiklerle İshal Tedavisi

Antibiyotikler, bakterilerin veya parazitlerin neden olduğu ishalin tedavisine yardımcı olabilir. Bir virüs ishaline neden oluyorsa, antibiyotikler yardımcı olmaz.

Sıvıları değiştirerek İshal tedavisi

Doktorunuz muhtemelen sıvıları ve tuzları değiştirmenizi tavsiye edecektir. Çoğu yetişkin için, bu içme suyu, meyve suyu veya et suyu anlamına gelir. İçme sıvıları midenizi üzüyorsa veya ishale neden oluyorsa, doktorunuz kolunuzdaki bir damardan sıvı almanızı tavsiye edebilir (intravenöz olarak).

Su, sıvıları değiştirmek için iyi bir yoldur, ancak tuzları ve elektrolitleri içermez – sodyum ve potasyum gibi mineraller – kalbin atmasını engelleyen elektrik akımlarını korumanız gerekir. Potasyum için meyve suları içerek veya sodyum için çorbalar yiyerek elektrolit seviyenizi korumanıza yardımcı olabilirsiniz. Elma suyu gibi bazı meyve suları, ishali daha da kötüleştirebilir.

Çocuklar için, dehidratasyonu önlemek veya kayıp sıvıları değiştirmek için Pedialyte gibi bir oral rehidrasyon solüsyonu kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Aldığımız İlaçları Düzenleyerek İshal Tedavisi:

Doktorunuz bir antibiyotiğin ishalinize neden olduğunu tespit ederse, dozunuzu düşürebilir veya başka bir ilaca geçebilir.