İNCE HASTALIK BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

İNCE HASTALIK, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Sağlıklı olmak ve uzun yıllar yaşamak hemen hemen her insanın arzu ettiği gerek kendisi gerekse de yakınları için aynı şekilde gerçekleşmesini dilediği bir istekte sayılmaktadır. Özelliklere bazı hastalıkları insan yaşamını oldukça güçleştirmekte olup, kanser gibi hastalıklar bu kategoride yer almaktadır. Ayrıca kanserin etkilediği şekilde insan sağlığına büyük zararlar veren bazı hastalıklar da bulunmakla birlikte belki de en kötü durum ise bu hastalığın bulaşıcı olması durumudur. Bu noktada özellikle ince hastalığın, diğer adı ile verem hastalığının bulaşıcı olması ve kişiyi bu süreçte tüketmesi insan sağlığı açısında oldukça kötüdür.

İNCE HASTALIK NEDİR?

Kişiden kişiye bulaşan ve genellikle bakteriler yoluyla yayılan, halk arasında ince hastalık olarak bilinen vereme aynı isme sahip bir mikrop sebep olmaktadır. Bu hastalık:

l Mikroba uzun süre maruz kalma,

l Bu süre sonucunda mikrobun enfeksiyona neden olması,

l Enfeksiyonun ise birden çok organda görülmesi ya da sıklıkla görülen örneğinde akciğerlerde oluşarak lenf bezlerine zarar vermesi şeklinde bir sürece sahiptir.
Ayrıca bu hastalık bulaşıcı olduğundan çoğu zaman yayılma ve hastalığın yakınlara sıçraması durumlarına da rastlanılmaktadır. Özellikle hastalığı taşıyan bireylerin:

l Açık alanlarda korunmasız hapşırması ya da öksürmesi,

l Havada bulunan mikrop zerrelerinin başka bireylere teması,

l Yakın tokalaşma gibi durumlarda solunum yolları ile bulaşan tüberküloz, bu sebeple hastalık taşıyan bireyin iyi korunmasını gerektirmektedir.
İnce Hastalık Belirtileri

İnce hastalığa yakalanılması durumunda sadece hastalığı taşıyan bireylerin değil aynı zamanda bulaşıcılık özelliği de olduğundan başka bireyleri de etkilemekte bu sebeple de erken teşhisin oldukça önemli olduğu söylenebilmektedir.Erken teşhis için ise bireylerde oluşan etkilerin gözlenmesinde ince hastalık belirtileri belirleyici olmaktadır:

l Kişilerde sık sık titreme görülmesi ve bu durumun sistematik olarak uzun süre devam etmesi,

l Özellikle yüksek ateş durumu,

l Aşırı kilo kaybı,

l İştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk,

l Göğüs kafesinde baskı ve göğüs ağrısı,

l İki haftayı geçen öksürük,

l Zamana bağlı olarak nefes darlığı,

l Ses tellerinin zayıflaması ve ses kısıklığı,

l Sürekli balgam çıkarma gibi ön belirtileri bulunmaktadır.
Ayrıca bu hastalık özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar için ciddi tehlike oluşturmakla birlikte alkol ve sigara kullanıcıları da risk altındaki grupta yer almaktadır.

İnce Hastalık Tedavisi
Veremin diğer adıyla ince hastalığın teşhisi için belirtiler görülen kişilere ilişkin tükürük örnekleri alınarak analiz edilmektedir. Analiz sonucunda hastalığın kişide görüldüğü tespit edilirse bu durumda gerekli tedavi yöntemlerine başlanılmaktadır. Günümüzde tıbbi yenilikler sayesinde bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.İnce hastalık tedavisi için kullanılan yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

l Özellikle güçlü antibiyotikler, doktor önerisine bağlı olarak kullanılmaktadır.

l İlaç tedavisinin yanı sıra bazı durumlarda iğne de verilebilmekte olup genellikle farklı evrelerde farklı ilaç tedavileri bulunmaktadır.
Anahtar kelimeler kanser, verem, ince hastalık, tüberküloz, ince hastalık belirtileri, İnce hastalık tedavisi