İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sisteminin parçalarından olan ince bağırsak kanseri ile ilgili olarak siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek için önemli bir yazıyı paylaşmaktayız. Buna göre ince bağırsak nerede bulunur ve ince bağırsak kanseri kaç çeşittir, belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını almanızı sağlayacağız.

Vücudumuzda yemek borusu ve midenin altında bulunan, ancak kalın bağırsaktan önce gelen sindirim sistemi organlarımızdan birisi olarak ince bağırsak karşımıza çıkar. İnce bağırsak ile ilgili şaşırtıcı bilgilerden birisi ise insan boyunun en az üç katı olmasıdır. Bu da demek oluyor ki ince bağırsak insan vücudunda 6 veya 8 metre olarak yer kaplamaktadır.

İşte bu organımızda meydana gelen kanserin çeşitlerini de şimdi sizlere aktarmak istiyoruz.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

Bugüne kadar pek çoğu nadiren görülmüş olsa dahi ince bağırsak kanseri türleri arasında sayılabilecek bazı isimler vardır. Sarkom, lenfoma, gastrintestinal stromaltümör, karsinoid tümörleri ince bağırsak kanseri çeşitleri arasında yer alan ve nadiren görülen türler arasındadır. İnce bağırsak kanseri türleri arasında en çok görülen ise adenokarsinom adı verilen bir kanser türüdür. Bu kanser türü ince bağırsağın başlangıcından itibaren başlamaktadır.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ NASIL BELİRTİ VERİR?

İnce bağırsak kanserine yakalanmış birisi için başlangıç evlerinde, belirleyici bir belirti yoktur. Çünkü birçok hafif ve ağır hastalıklarda görülen halsizlik hissi, güçsüz kalma, keyifsiz olmak, iştahın kapanması ve ani karın ağrıları ince bağırsak kanserinin başlıca belirtileridir.

Bu belirtileri hafife alırsanız ileride daha şiddetli hal alan kusma nöbetleri, kanın hem kusma halinde, hem de dışkıda görülmesi ve yine karın bölgesinde şiddetli ağrılar olabilir.

Ancak bu aşamaya gelmeden önce hastalığın belirlenmesi, tümörlerin yayılmasını erken önlemek açısından önemlidir. Aksi halde üzücü sonuçlarla karşılaşılması ve ince bağırsak kanseri nedeniyle can kayıplarının yaşanması da kaçınılmaz bir hal alacaktır.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ TANISI NASIL KONUR?

Yukarıdaki şikayetleri yaşayan bir kişinin yaptığı başvuru neticesinde röntgen, kan testi, baryum enema, muayene, karaciğer testleri, gaita, biopsi ve endoskopi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilmektedir. Bunlardan herhangi birisi ile ince bağırsak kanseri tanısı konabilir. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilecek olan bu test sonlarında kişinin ince bağırsak kanseri olup olmadığı net bir biçimde açıklanabilmektedir.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ EVRELERİ VAR MIDIR?

Yapılan testler sonucunda ince bağırsak kanseri olduğu anlaşılan bir hasta için bunun vücudunun nerelerine yayıldığını öğrenmek birinci evresidir. Sonrasında bu kanserli hücrelerin herhangi bir operasyon ile alınıp alınmaması ve hangi tip ince bağırsak kanseri yaşandığının saptanması da diğer evreler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sonucunda da uygulanacak olan tedavi yöntemleri ile ilgili bir yol çizilir.

İNCE BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Kanser türleri arasında tedavisi mümkün olan ince bağırsak kanseri ile ilgili ne gibi yöntemlerin izlenebileceğine dair detaylı bilgileri aktarmaya devam ediyoruz.

Cerrahi yöntemler neticesinde tedavi yöntemi uygulanabileceği gibi radyoterapi veya kemoterapi gibi ışınla veya ilaç sağaltımı ile tedaviler de ince bağırsak kanserine yönelik olarak takip edilebilecek yöntemler arasında bulunmaktadır. Bunlar dışında ise bioterapi ya da radyosentizerli ranyoterapi aracılığıyla tedaviler de ince bağırsak kanserine yakalanan bir hasta için düşünülecek olan tedaviler arasında yer alır.

Halen devam eden ince bağırsak kanseri araştırmaları ve bilimsel yöndeki deneyler neticesinde farklı tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılsa da, yaygın görülmeyen bir kanser türü olması nedeniyle bu konuda elde edilen sonuçların yavaş ilerlemekte olduğu görülmektedir. Alınan sonuçlar ise bir hayli başarılı bir şekilde devam etmektedir.