İdrar Yolu Hastalıkları Belirtileri veTedavisi

İdrar Yolu Hastalıkları, Belirtileri veTedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE)

Vücudumuzda birçok sistem vardır:

l Solunum sistemi

l Dolaşım sistemi

l Sindirim Sistemi

l İskelet-Kas Sistemi

l Boşaltım Sistemi
İdrar yolu enfeksiyonu, boşaltım sistemi hastalığı olup, mikroorganizmaların ve soğuk havanın etkilediği, ayrıca bazı mikrobik hastalıkların cinsel yolla bulaşabildiği, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Alt idrar yolunu etkilediğinde mesaneenfeksiyonu, üst idrar yolunu etkilediğinde ise böbrek enfeksiyonu olarak adlandırılır.

İdrar yolu kaynaklı enfeksiyonların belirtileri
Ağrılı idrara çıkma

l Sık idrara çıkma veya idrara çıkma ihtiyacı hissetme ya da her ikisi,

l İdrar yolu iltihaplanması

l Devamlı idrar yapma isteği

l Kesik kesik idrar yapma

l Kötü kokulu idrar

l Kasık bölgesinde basınç, ağrı

l İdrarda kan görülmesi

l İdrar yaparken yanma

l Nadiren başka bakteriler,

l Virüsler

l Mantarlar da bu enfeksiyonlara neden olabilir.
Bu belirtilere bulantı, kusma, ateş ve titreme gibi belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon böbreklere geçmiş olabilir. Böbrek hastalığı idrarın yeterli bir şekilde süzülememesi, idrardaki tuz oranının yüksekliği böbreklerde kireçlenme, dolayısıyla böbrek taşı oluşumuna neden olur. Bunların haricinde bir de şeker hastalarının böbrek hastalığına yakalanma riski şeker hastası olmayanlara göre çok fazladır. Çünkü şeker hastalığı, kanla ilgili bir hastalık olduğu için şekerin ani yükselmesi veya düşmesi sonucunda idrarın tam süzülememesi nedeniyle kanda ürenin yükselmesine veya böbrek yetmezliğine; gerekli önlemler zamanında alınamazsa hayati tehlike arz edebilir.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

l Düşük idrar üretimi

l Şişkinlik: ellerde, yüzde ve bacaklarda.

l Nefes darlığı

l Uyku güçlüğü

l İştah kaybı, bulantı, kusma.

l Yüksek tansiyon.

l Üşüme ve yorgunluk hissi.

İdrar yolu hastalığı, kadınlarda erkeklerde oranla daha çok görülür; her iki kadından biri hayatının bir döneminde en az bir kez idrar yoluenfeksiyonu geçirir. Tekrar etme olasılığı yüksektir.Hastalık kadınlarda idrar torbası iltihaplanması veya böbrek enfeksiyonları şeklinde meydana gelirken, erkeklerde ise, prostat bezi iltihabı şeklinde ortaya çıkar.

Özellikle kış aylarında ayakların ve bacakların aşırı soğuk hava ile temas etmesi, idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırmaktadır. Eğer vücudumuzu sıcak tutamazsak yediğimiz soğuk havakan dolaşımın yavaşlattığı için idrar torbasının üzerindeki olumsuz etki yapar ve idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalimiz artırabilir. Zamanında tedavi edilmez de ihmal edilirse ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri

Üroloji uzman doktorunun hastaya uygulayacağı 7-10 günlük antibiyotik tedavisi haricinde bir de doğal yöntemler, yani şifalı bitkilerle yapılan karışımlar vardır.

l İdrar yolu enfeksiyonunun geçmesi için bolca su içmek tavsiye edilir. Bol su içmekle iltihaba neden olan virüsler vücuttan atılabilir.

l İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen yöntemlerden biri de limonlu sudur. Bu enfeksiyondan kurtulmak için bir litre suyun içine bir adet limonsıkılarak gün içinde içilir.

l Elma sirkesi de bir başka yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi, limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal eklenerek karıştırılır ve içilir. KarışımıSabah ve akşam olmak üzere4 gün boyunca günde iki kereiçilebilir.

l Sarımsak suyu, enfeksiyona faydalı olabilir.

l Papatya çayı da yarar sağlayan çaylar arasındadır. Günde 2-3 bardak içilebilir. Papatya çayı idrar yolu iltihabını geçirmekle kalmaz, aynı zamanda böbrek ve mesaneyi de temizler.

l Kızılcık suyuda idrar yolu rahatsızlığına iyi gelen bitkiler arasındadır. Günde 2 bardak kızılcık suyu içebiliriz. Doğal olduğu için şekersiz olmasında fayda var. Ancakböbrek taşıproblemi yaşayan hastalar kızılcık suyu içmemelidir.