Hiv Tedavisi Nelerdir

HIV Tedavisi Nelerdir?

HIV virüsünün ve AIDS hastalığının bulunmuş bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bazı retroviral ilaçlar ile hastalığın seyrini yavaşlatmak mümkündür. Bu da HIV virüsü bulaşmış bir kişinin sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmesini sağlar. Antiretroviral ilaçlar ile hastanın yaşam kalitesi arttırılmakta, yaşam süresi uzatılmakta ve bulaşma riski azaltılmaktadır. Günümüzde hastalar aldıkları ilaçlar ile sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmektedirler.

Acil HIV Hapları

Şüpheli bir ilişki sonrası kişi son 72 saat içinde virüse maruz kaldığını düşünüyorsa, anti-HIV ilaçları ile enfeksiyon durdurulmaya çalışılır. Virüsün bulaşmasından sonra en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bu ilaçlar toplamda 28 gün süren zor bir tedavi sürecini kapsar. İlaçların ishal, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi yan etkileri bulunmaktadır. HIV pozitif teşhisi konulan bir kişiye tedaviye başlamadan önce düzenli olarak kan testleri yapılmalıdır. İlaç tedavisi kandaki virüs yoğunluğunu baskılayarak, virüs sayısını azaltmayı amaçlamaktadır. Antiretroviral ilaçlar enfeksiyonu ve virüsün vücuda yayılmasını önlemeye yöneliktir. Genellikle yüksek dereceli antiretroviral ilaçlar ya da birkaç ilacın kombinasyonu şeklinde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi şekli ömür boyu devam etmektedir. Tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır. Her ilacın farklı yan etkileri bulunmaktadır. İshal, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, deri döküntüleri ve huysuzluk gibi yan etkiler genellikle görülür.

Tamamlayıcı Tedavi

HIV virüsü tedavisi için bitkisel ilaçların kullanılmasının tedaviye bir katkı sağladığı ispatlanmamıştır. Ancak, vitamin ve mineral takviyeleri ile genel sağlık üzerinde faydaları olduğu görülmektedir. Ancak, bu seçeneklerin birçoğu antiretroviral ilaçlar ile etkileşime girerek uyuşturucu etkisi yarattığı için herhangi bir alternatif tedavi yöntemine başvurmadan önce doktora mutlaka danışılmalıdır.

HIV Virüsünden Korunma Yöntemleri

HIV virüsünden korunmak için korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilmemelidir. Korunmasız olarak ilişkiye girmek başta HIV olmak üzere birçok genital hastalığa da davetiye çıkarır. Madde bağımlılarının aynı enjektörü kullanmaları sonucu da HIV virüsü bulaşabilir. Vücut sıvılarıyla kolaylıkla bulaşan bir hastalık olduğu için özellikle sağlık çalışanlarının eldiven, önlük ve gözlük gibi koruyucular kullanması gerekir. Ayrıca kan veya diğer vücut sıvılarına temas edenler en kısa sürede cildini yıkmalıdır. HIV bulaşmış anneler bebeklerini emzirmemelidir. Ayrıca, enfekte bir anne adayının bebeğine virüsü bulaştırmaması için tedavi uygulanmalıdır. Son olarak da bu hastalık ve virüs hakkında eğitim programları düzenlenmelidir.