Hiv Belirtileri Nelerdir

HIV Belirtileri Nelerdir?

Türkçe açılımı “İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü” olan HIV virüsü, AIDS hastalığına neden olan bir virüstür. Bu virüs insanın bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen bir virüstür. Bağışıklık sistemi insanları hastalıklara karşı koruyan bir sistemdir. Bu virüsün bağışıklık sistemini bozması ile vücut çeşitli hastalıklara karşı savunmasız duruma düşer. HIV virüsü vücuda girdikten sonra etkileri aniden ortaya çıkmaz. Bu nedenle birçok HIV taşıyıcısı bunun farkında bile değildir.

Risk Altında Olan Kişiler

Virüsün bulaşmasına neden olan en önemli faktör korunmasız cinsel ilişkidir. Vajinal, oral ya da anal yolla yaşanan cinsel ilişki ile virüs vücut sıvılarıyla kolaylıkla bulaşır. Bunun yanı sıra anal yol ile yapılan cinsel ilişki de vajinal ve oral yola göre daha fazla bulaşma riski vardır. Madde bağımlıları ve aynı enjektörü kullananlar risk altındadır. Ayrıca, açık yaralara sahip olan kişiler risk altındadır. Kan, meni, vajinal ve rektal sıvılar, tükürük, gözyaşı, idrar, dışkı, kusmuk gibi vücut sıvıları ile kişiden kişiye bulaşmaktadır. HIV belirtileri aşağıdaki gibidir.

HIV Belirtileri Nelerdir?

l Ateş; 40 dereceye varan yüksek ateş ve buna eşlik eden şişmiş lenf bezleri, yorgunluk hissi, boğaz ağrısı gibi belirtiler karşısında HIV varlığından şüphelenilmelidir.

l Yorgunluk; bu belirti genellikle ileriki dönemlerde kendini gösterse de bağışıklık sisteminin çökmesi ile yorgunluk ve uyuşukluk görülür.

l Kas ve eklem ağrıları; kas ve eklem ağrılarında genellikle hepatitten şüphelenilir. Ancak bunun yanı sıra boyun, koltuk altı ve kasık bölgesindeki lenf düğümlerinde şişlik olursa HIV varlığından bahsedilebilir.

l Boğaz ve baş ağrısı; baş ve boğaz ağrısının birlikte görülmesi HIV varlığına işarettir. HIV erken dönemde çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle kan testi yaptırılmalıdır.

l Deri döküntüsü; vücudun belirli bölgelerinde kızarıklıklar ve buna bağlı deri döküntüleri olursa ve bu kızarıklıklar kolay tedavi olmazsa HIV varlığından şüphelenilmelidir.

l Bulantı, kusma ve ishal; HIV’in erken dönemlerinde genellikle bu belirtiler görülmektedir. Fırsatçı enfeksiyon olarak adlandırılan bu enfeksiyonlar, tedaviye yanıt vermeyen bağışıklık sistemi belirtisi olarak ortaya çıkar.

l Kilo kaybı; bulantı, kusma ve ishale bağlı olarak kilo kaybı yaşanmaya başlarsa ve yemek yeme alışkanlıklarında da değişiklik yaşanırsa bu bağışıklık sisteminin çöktüğü anlamına gelmektedir. Ne kadar çok yemek yense de kilo alınmaz.

l Kuru öksürük; genellikle alerjik reaksiyon olarak görülen kuru öksürük, sürekli ise ve şiddeti gittikçe artıyorsa HIV varlığından bahsedilebilir.

l Zatürre; kilo kaybının ve öksürüğün ilerlemesi vücudun bağışıklık isteminin iyice çöktüğüne işarettir. Bu da zatürreye kadar gider.

l Gece terlemeleri; kadınların menopoz dönemindeki sıcak basmaları gibi gece terlemeleri görülür.

l Tırnak değişiklikleri; bağışıklık sistemi çöken hastalarda tırnak mantarları görülebilir. Özellikle tırnaklarda kalınlaşmalar, renk değişimi, ya da tırnak üzerinde siyah ya da kahverengi çizgilerin oluşması buna işaret eder.

l Mantar enfeksiyonları; HIV virüsünün ileriki dönemlerinde ağız ve yutakta yutma zorluğu başlayacaktır. Pamukçuklar artacak ve dilde beyaz lekeler oluşacaktır.

l Konsantrasyon güçlüğü; ilerleyen dönemlerde, sinirlilik, bunama ve sakarlık baş gösterir. Öfke patlamaları ve dikkat eksikliği oluşur.

l Uçuk; son evrelere girildiğinde kişilerde uçuk görülür. Uçuğa neden olan mikroplar genellikle seks sırasında vücuda girer ve bağışıklık sistemi zayıf olduğu için uçuğa neden olur.

l Karıncalanma; virüsün son evrelerinde özellikle şeker hastalarında el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanama görülür.

l Adet düzensizlikleri; kadınlarda kilo kaybı ile birlikte adet düzensizlikleri oluşmaya başlar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.