Hipofiz Bezi İle İlgili Hastalıkların Tedavisi Kişiye Özeldir

Hipofiz bezi çok sayıdaki hormonu kontrol etmektedir ve vücudun çok farklı yerindeki fonksiyonlarını kontrol etmektedir. Hipofiz bezi tarafından salgılanan hormonlar IGF1, BH, FSH, LH, ACTH, ADH hormonlarıdır. Bu nedenle ‘vücudumuzun orkestra şefi’ diye tanımlarsak yerinde bir şey söylemiş oluruz.

Hipofiz Bezi İle İlişkili Hormonların Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Vücudumuzda üreme ile ilgili olan, erkeklerde testis, kadınlarda yumurtalıkları kontrol eden hormon IGF1’dir. IGF1 testi BH yani büyüme hormonu miktarının dolaylı olarak ölçümüdür, vücutta kemik ve doku gelişimi ve yağsız kas kitlesinin oluşumu için lazım olan proteinlerdir. BH, hipofiz bezi tarafından üretilen ve gün boyu kana azar azar verilen bir hormondur. Büyüme hormonunun aşırı salgılanması el ve ayaklarda büyümeyi, diş aralıklarının artmasına neden olur. Bu hastalık akromegali olarak adlandırılmıştır. ACTH denilen kortizolü kontrol eden hormon, beynin ön lobunda yer alan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kortizol vücutta lipid, glukoz, protein mekanizmasını düzenler, kan basıncının normal olarak korunmasında etki sağlar. FSH ve LH hipofiz bezinden salgılanan üreme fonksiyonlarını kontrol eden bir hormondur. Hipofiz bezinin diğer salgılarının eksik olduğu zaman etkisini gösteremeyen prolaktin hormonu, meme gelişimi ve süt verme ile ilgili işlevselliği kontrol etmektedir. ADH böbreklerden su geri emilimini artırarak, idarın yoğunlaştırılıp atılmasını sağlar.

Hipofize Bağlı Olan Hastalıklar Nelerdir?

Belirtiler kadınlarda sırtta ve belde olan aşırı kıllanma, adetlerde düzensizlik hatta adetten kesilme şeklinde kendini gösterir. Hipofiz bezi görme sinirlerine yakınlığı nedeniyle, sinirlerde baskı yaparak görme kaybı meydana getirebilir. Prolaktin hormonunun azlığı kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteksizlie neden olabilir. prolaktin yüksekliği ise diyabet gibi metabolik sendromlara neden olmaktadır. ACTH hormonu ile ilintili olarak kortizol yükseldiğinde, kadınlarda kıllanma ortaya çıkabilmektedir. Koyu renkte kıllanma olmaması gereken bölgelerde karında, kalça üzerinde, göüs üzerinde aşırı koyu renkte kıllanma görülür. Bu kıllanmaların vücudun nerede ve yoğunlukta olması gerektiği ile ilgili şematik çizimler ile hasta vücudundaki durum karşılaştırılır ve uzman hastanın durumu hakkında karar verir. Bu tip durumlarda hipofiz bezinin salgıladığı tüm hormonlar damardan alınan kan ile test edilir. Özellikle kan alındıktan sonra en geç bir saatlik bir zaman içerisinde TSH analizlerinin laboratuvarda yapılması ve değerlerin bulunması gerekmektedir.

Vücutta Anormal Bir Durum Tespit Ettiğinizde Hemen Uzmana Görünün

Akromegali hastalığının ilaçla tedavisi mümkün olup, ilaca gerek kalmayabilir. Eğer görme sinirlerine baskı sonucunda körlük oluşmuşsa, bu hastalara cerrahi müdahalenin yapılması gerekecektir. Hipofiz bezinde oluşan tümörlerin yerleşimi önemlidir, bu tümörlerin kişiye zarar verilmeden alınması gerekmektedir. Bu hastalıklar yavaş gelişen hastalıklar olduğu için vücutta anormal bir durum tespit edildiğinde hemen endokrinoloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Endekronoloji uzmanları hipofiz bezindeki tümörlerin büyümesini Hipofiz-MR ile izlerler, periyodik aralıklarla bu büyümenin izlenmesi gerekir, ancak büyüme çok küçük ise ilaç tedavisine başlamazlar. Endokrinoloji özel bir uzmanlık gerektirdiğinden ilk başta dahiliye bölümüne görünmeniz ve doktorunuz tarafından endokrinolojiye yönlendirilmeniz gerekmektedir.