HEPATİT HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Yaşamda her şeyin farklı bir çeşidi ve türü bulunmakla birlikte hastalıklar bu açıdan ele alındığında yine birçok hastalık türü ile karşılaşılmakta ve bu hastalıkların her biri insan yaşamını farklı bir şekilde etkilemektedir. Özellikle insan yaşamı için ciddi tehlike oluşturan hepatit bu açıdan ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Bu hastalık ayrıca bulaşıcı bir hastalık olduğundan bulaşması durumunda birçok farklı kişiyi de etkilemektedir. Hastalığın bulaşmaması için önlemler alınması gerekmekle birlikte farklı şekillerde de görülmektedir. Bilinen kadarı ile hastalığın hepatit b ve c olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

HEPATİT HASTALIĞI NEDİR?

Akut veya kronik şekilde görülebilen, ömür boyu insan bedeninde gelişebilme özelliğine sahip olan, bu doğrultuda ise siroz ya da akciğer kanserine sebebiyet verebilen bir hastalık olarak hepatit hastalığı, ayrıca bir karaciğer enfeksiyonu hastalığı olarak da bilinmektedir.

Bulaşıcıdır. Özellikle anne çocuk arasında doğum sırasında, cinsel birleşme yolu ile, herhangi bir materyal aracılığı ile kana karışarak, jilet ve diş fırçası gibi ortak kullanımlar sonucu ya da hastalıklı kişi ile kanın karışması sonucu bulaşmaktadır.

Havadan ve fiziksel temas hallerinde bulaşma olmamaktadır.

Bebeklerde genellikle kronik şekilde görülebilmekte ve yaş ilerledikçe kronikhepatit c olma azalmaktadır.
Bireylerin özellikle bu hastalıktan korunmak ve bulaşmasını önlemek amacıyla aşı yaptırması tavsiye edilmekte ve hastalıktan şüphelenilmesi durumunda ise hemen bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Hepatit Hastalığı Belirtileri

Akut ve kronik hepatitin farklı belirtileri olmakla birlikte hastalarda gözle görülür etkilenmelere rastlanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hepatit hastalığı belirtileri şu şekildedir:

Ateşlenme,

Aşırı yorgunluk ve halsizlik görülmesi,

Şiddetli karın ağrıları olması,

İdrarda koyuluk,

Eklem ağrıları ve rahatsızlıkları görülmesi,

Ciltte ve göz çevresinde sararmalar,

Bulantı ve kusma durumları ortaya çıkmakla birlikte akut şekilde görülen biçimde ise uzun süreli etkiler 20 veya 30 yıl arasında ortaya çıkmamakta fakat hastalık ilerlemektedir. Bu sebeple özellikle akut durumunda hastalığın erken teşhis edilmesinde oldukça büyük önem vardır.

Ayrıca hepatit belirtileri arasında bulaşma sonucundan sonra yaklaşık doksan gün sonra ortaya çıkabilmekte ya da bu süre 6 aya kadar da uzayabilmekte olup hastalık bu süreçte gelişme aşamasında olmaktadır.

Hepatit Hastalığı Tedavisi

Özellikle bulaşıcı olmasında dolayı hepatitli hastaya özel bakım ve tedavi yöntemi uygulamak gerekmektedir. Fakat hastalık sadece kan ve benzeri temas hallerinde bulaştığından aynı havayı solumak ile hastalık bulaşıcı olmamaktadır. Hepatitli hastaya uygulanan hepatit hastalığı tedavisi için yöntemler ise şu şekildedir:

lAlanda tecrübeli doktorların gözetiminde hastalığın seyrini yavaşlatacak uygulamalar yapılmakta,

lKronik olan çeşidi için ilaç tedavisi kullanılmakta,

lAyrıca akut versiyonuiçin ise yine ilaç tedavisi ile hastalığın gelişmesi ve kansere yol açmasının önüne geçilmektedir.
Anahtar kelimeler hepatit, hepatit b, hepatit hastalığı, hepatit c, hepatit hastalığı belirtileri, hepatit hastalığı tedavisi

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.