Hepatit B Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B hastalı, hepatit B virüsünün (HBV) sebep olduğu ciddi bir karaciğer enfeksiyondur. Bazı insanların bağışıklık sistemi için, hepatit B enfeksiyonu kronik bir line gelir hastalık yaklaşık altı aydan fazla sürer. Kronik hepatit B hastalığının var olması karaciğer yetmezliğine, karaciğer kanseri veya siroz hastalığı riskini artırır.

Hepatit B’ hastalığı taşıyan yetişkinlerin çoğu,belirtlileri ve semptomları çok şiddetli olsa bile tamamen hastalıktan kurtulur ve iyileşir. Bebekler ve çocuklarda bu hastalığı, kronik (uzun süreli) bir hepatit B enfeksiyonu geçirmeye daha yatkındır.

HEPATİT B NEDENLERİ

Aşağıdaki durumlarda enfeksiyon olabilir:

Hepatit B Virüsü bulaşmış anne doğum yaptığında
Cinsel aktivite sırasında bireylerden geçen enfeksiyon
İğne, şırınga veya diğer ilaç enjeksiyon ekipmanlarını kişiler arasında paylaşarak
Dövme yaptırma konusunda seçiçi olun veya kullanılan iğnelerin düzgün bir şekilde temizlenmiş olmasına ve steril olduğundan emin olun.

Traş ve diş fırçası gibi kişisel olarak kullanım gerektiren malzemeleri paylaşarak

Sağlık çalışanlarının bu konuda hassas olması gerekiyor; tıbbi ekipmanı yeniden kullanmak, kişisel korunma tedbirlerini almadan steril olmayan aletleri kullanmak veya güvenli olmayan tıbbi uygulamalara maruz kaldıklarında tehtid altında olabilirler.HBV virüsü, yiyecek yada su yoluyla bulaşmaz, kişinin çatal, kaşık vb. kullandığında veya emzirdiğinde, kucaklaştığında bulaşmaz. Virüsün, el ele tutuşma, öksürme yoluyla, hapşırma veya böcek ısırması ile bulaşma riski yoktur. Bununla yanında, virüs vücut dışında bulunursa en az 7 gün hayatta kalabilir. Bu süre zarfında, virüs, hepatit B aşısı olmamış bir kişinin vücuduna girerse enfeksiyona sebep olabilir.

HEPATİT B BELİRTİLERİ

Hepatit B’ hastalığının bulguları ve semptomları hafif ya da şiddetli olabilir. Enfeksiyonun etkileri iki hafta sonra görebilmesine rağmen, genellikle vucuda buluşmasıyla olduktan yaklaşık bir veya dört ay sonra ortaya çıkabilirler. Bazı insanlarda virüsün etkisi ,genellikle küçük çocuklar da ise herhangi bir semptom göstermeyebilirler.

Hepatit B belirtileri şöyledir:

Karın ağrısı

Koyu idrar görülme

Yüksek Ateş

Eklem ağrısı

İştahın gitmesi

Mide bulantısı ve kusma

Zayıflık ve yorgun hissetme

Cildinizin ve gözlerinizdeki beyazların sararması halk ağzıyla (sarılık)

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akut hepatit B hastalığı genellikle tedavi gerektirmeyen bir hastalıktır. Çoğu insan bu enfeksiyonu evde dinlenerek, sağlıklı beslenerek, bolca su içerek ve alkol kullanımından ve uyuşturucudan uzak durarak atlatabilir.

Antiviral ilaçlar olarak bilinen ilaçlar, kronik hepatit B’yi tedavi etmek için kullanılır. Bunlar, bu virüsle savaşmanıza yardımcı olur. Gelecekteki karaciğer komplikasyonları olasılığını da azaltabilirler. Doktorunuzdan ne tür ilaçlar ve bitkisel ürünlerin zararı olacağını öğrenerek ve nelerden kaçınmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz, çünkü bazı besin ve ilaçlar hepatit B’nin sebep olduğu karaciğer hasarını daha da arttırarak kötüleştirebilir. Kronik hepatit B tedavisinin tedavisi, enfeksiyonunun ne kadar kötüye ilerlediğine ve karaciğerde hasarınızın olup olmadığına bağlıdır. Kronik hepatit B’li çoğu kişi, kendilerine iyi bakarsa düzenli kontrollerini yaparsa bunun sayesinde aktif ve sorunsuz bir hayat sürdürebilirler. Kronik hepatit B hastalarının kullanımı için ilaçlar vardır, ancak herkes için doğru tedavi olmayabilir. İlacın size uygun olup olmadığına karar vermek için hekime başvurun. Bazen kronik hepatit B hastalığı ciddi karaciğer hasarına sebep olabilir. Bu gerçekleşirse, karaciğer nakli gerekebilir.