Hemoroid Nedir

Hemoroid Nedir?

Anal kanalının üst kısmında genişleme gösteren damar yumaklarına hemoroid adı verilir. Hemoroid, aynı zamanda basur veya mayasıl adları ile de bilinmektedir. Hemoroidler, iç ve dış bölümde olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birçok nedenden dolayı anal kanalda yer alan ve genişleyen toplardamarlar, anüs dışına doğru çıkma gösterir. Zamanında tedavi edilmezse çok ciddi problemleri beraberinde getirebilecek olan hemoroid hastalığı, sancılı ve ağrılı bir süreç de içerebilir.

Hemoroid Hastalığının Nedenleri

– Kabız ve ishal gibi bağırsak problemleri
– Doğum
– Sedanter bir hayat tarzı
– Bisiklet sürmek, ata binmek ve bunun gibi egzersizlerin sürekli yapılması
– Sürekli oturarak çalışmak
– Aşırı alkol tüketimi
– Pelvik bölümde oluşabilecek tümör türleri
– Kalın bağırsak kanseri
– Tuvalette çok zorlamak, ıkınmak
– Zararlı beslenme alışkanlıkları

Hemoroid Hastalığının Belirtileri

– Tuvalet esnasında kan gelmesi
– Makat ağrıları
– Makat bölgesinde şişlik oluşumu
– Akıntı meydana gelmesi
– Kaşıntılar

Bu problemler ile hastanelere giden bireylerde hemoroid ile birlikte anal fissür denilen farklı hastalıklar da oluşabilir. Bu nedenle doktor onayı ile hemoroid olup olmadığını tespit etmek en doğrusudur.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Bu tür şikayetler ile doktora giden hastaların problemlerine bağlı olarak yapılacak anal muayeneler ile genellikle teşhis hemen konulabilmektedir. Eğer kanama varsa, rektoskopi yapılması önerilir. Kırk yaş üstü bireyler için ise kolonoskopi yapılması önerilmekte ve kesin teşhis için detaylı bir inceleme sağlanmaktadır. Sadece hemoroid bile kalın bağırsak kanserinin bir belirtisi olabileceği için, tümör olup olmadığı da kontrol edilir.

Hemoroid Hastalığının Dereceleri

1. Derece: Bu seviyede kanama mutlaka meydana gelmektedir. Anal muayene ile saptanabilir.
2. Derece: Makat bölgesinde kanama ile birlikte şiddetli kaşıntılar oluşur. Yine anal muayenenin yeterli olacağı bir evredir.
3. Derece: Anal muayenede kesinlikle hemoroidin anlaşılacağı bir evredir ve kanama ile kaşıntı dışında şiddetli ağrılar meydana gelir.
4. Derece: Muayene sırasında çözülemeyecek derecede şişliklerin oluştuğu ve diğer belirtilerin de arttığı gözlemlenir.

Hemoroid Hastalığının Tedavisi

– Eğer ilk derecelerde oluşan bir hemoroid ise, bağırsak problemlerini ortadan kaldıracak ilaçlar tavsiye edilir. (Kabızlık ve ishal durumu gibi)
– Günlük su tüketimi ve lifli gıda ile beslenme alışkanlığını arttırıcı öneriler sunulur.
– Eczanede satılan krem ve merhemler önerilir.
– Eğer hemoroid ileri bir seviyede ise artık cerrahi tedavinin gerçekleştirilmesi söz konusu olacaktır.
– Cerrahi bir müdahale gerektiren seviyelere gelmedikçe, bazı bitkisel ürünler ile de en azından hemoroid ağrılarını almak mümkündür. Bitki çayları bu konuda oldukça işe yarar. Ancak her zaman için önerilen doktor kontrolüdür.

Cerrahi tedavide bant ligasyon adlı bir uygulama ile birlikte lazer operasyonu da en sık kullanılan uygulamalardandır. Hastaya genel anestezi uygulanır ve yalnızca 1 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Kalıcı bir şekilde hemoroid problemi ortadan kalkar. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile, kısa sürede çözülebilecek bir hastalıktır.