Hashimoto Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Haşimoto hastalığı genellikle hastalarda tiroid bezinin kronik olarak iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu makalede Haşimoto hastalığı nedir haşimoto hastalığı belirtileri ve Haşimoto hastalığı tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Dünya genelinde bu hastalıkla ilgili araştırmalar yapan araştırmacılara göre Haşimoto hastalığı Tip 1 diyabet hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Belirtileri oldukça çeşitli gösterir çünkü Tiroid hormonları bütün vücut fonksiyonlarını sevk ve idare eden hormonlardır. Haşimoto tiroid hormonu salgısının aşırı ya da yetersiz işleyişine dair bazı işaretler gösterebilir. Doktor Genellikle bu hastalığın teşhisi için ultrason ve kan testlerini isteyebilir, terapide genellikle L tiroksin eksik hormonları tiroid fonksiyonunun normalize etmek ve semptomları hafifletmek için takviye edilir.

Haşimoto hastalığı nedir

Haşimoto hastalığının otoimmun bir hastalık olduğunu belirtmiştik, vücudumuzun savunma mekanizmasında meydana gelen hatalar nedeniyle ortaya çıkar. Bağışıklık sistemimiz, bir virüs ve bakteri grubu vücuda girer girmez onları yok etmek için kendi sistemini çalıştırarak bu zararlılara karşı mücadele eder. Bunun içinde antikorları oluşturur fakat bağışıklık sistemi Ayrıca vücut hücreleri enfekte olduğu zaman veya vücut hücreleri ciddi şekilde zarar gördüğünde elimine edilmelidir yani hücrelerin de yok edilmesi gerekir. Burada bilinmesi gereken nokta hasar görmüş hücrelerin de vücudun koruma mekanizması tarafından saldırıya uğramasının söz konusu olmasıdır. Haşimoto hastalığı durumunda ise tiroid bezinin salgıları hatalı olarak sağlam hücrelere de saldırı düzenler. Uzmanlara göre viral enfeksiyonlar – bakteriler ölümcül otoimmun reaksiyonu başlatabilirler. Bu konu tartışmalıdır. tiroid hastalıklarına yakalanan kişilerin akrabalarında da bu hastalık sık sık gözlenmektedir. Bu hastalığın genetik bir faktörün olduğu çıkarımı yapılabilir. İyot eksikliğinde hastalık daha da kötüleşmektedir. Haşimoto hastalığı diğer otoimmün hastalıklar ile beraber ortaya çıkan bir hastalıktır. Örneğin Vitiligo ya da Çölyak hastalığı ve Tip 1 diyabet mellitus gibi metabolik bozukla odaklı hastalıklarda Haşimoto hastalığında şüphelenilebilir. Haşimoto hastalığının sinsi bir yanı vardır: Uzunca bir süre hormon seviyelerini koruyabilmesi sebebiyle semptomları göstermez. Organlar yavaş yavaş hasar görmeye başlar ve işlevsiz hale gelir. Böylece tiroid hormonlarının seviyesi azalır ve hipotiroidizm hastalığı ortaya çıkar. Haşimoto tiroidi yetişkinlerde hipotiroidizm hastalığının en sık sebebidir ve bu tedavi edilemez.

Haşimoto hastalığının belirtileri

Hastalarda belirtiler çok farklı olabileceği için uzun bir süre fark edilmez. Bu hastalığın olası belirtilerine bir göz atalım: hastanın iştahında eksiklik olması ve zamanla kilo kaybı, saç dökülmesi, çarpıntı, ishal terleme titreme huzursuzluk ve sinirlilik hali sıcak basmasının yanı sıra kadınlarda adet düzensizliği çeşitli sindirim problemleri ve kaslardan meydana gelen zayıflık Haşimoto hastalığının genel belirtileri arasında sayılabilir. Ayrıca daha fazla yemek yenmesine rağmen aşırı kilo kaybı, ses kısıklığı, uzun süreli kabızlık, sürekli yorgun hissetme, cildin kuruması, vücudun hızla soğuması, hafıza kayıpları, performans ( cinsel ve fiziksel diğer aktivitelerde) azalması görülebilir. Hastalık, diğer otoimmün hastalıkları tetikleyebilme potansiyeli açısından tehlikelidir.

Haşimoto Kimlerde Görülebilir

50 yaş üzeri kadınlar risk altındadır, aşırı terleme sıcak basması yorgunluk gibi belirtiler, tiroid iltihabı belirtileri hormon dengesizliği gibi belirtiler görülebilir. Tecrübeli olmayan bir doktor, bu semptomları menopoz semptomları ile karıştırabilir. Hastalarda antikor eksikliği, hipofiz hormonu olan TSH hormonunda artış görülebilir. Bunun nedeni tiroid hormonlarının azalması ve TSH salgısı ile uyarılmasıdır. Normal sağlıklı insanlarda TSH 0,40 -4,0 mU/L değerleri aralığında olmalıdır. Hastada LDL kolesterol düzeylerinin arttığı gözlenir. Serbest Tiroksin seviyeleri değişir.

Haşimoto Tedavisi

Doktorunuz genellikle hastalarına yaşamları boyunca L-Tiroksin verebilir. Hastalar sabah aç karnına kahvaltıdan 30 dk önce ilacı almalıdır. Bunun dışında bir tedavi yöntemi yoktur.

Haşimoto ve Diyet

Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmaların ışığında önemli bilgi; hastalığın takip gerektirdiğidir. Belirlenmiş vitaminlerin ve mineral gruplarının, hastalığa etkisi halen araştırma safhasındadır. Fakat bu alanda yapılan başka araştırmalara göre, demir ( FE) eksikliğinin hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Vücutta düşük D vitamini değerlerinin de Haşimoto ile yakından ilişkisi olduğu görülmüştür.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.